Osiedle A w Tychach jest doskonałą realizacją socrealizmu. Zobacz jak wygląda!

Osiedle A było niegdyś głównym miejscem reprezentacyjnym miasta. Po dziś dzień zachwyca bogactwem dekoracji, detalami architektonicznymi i piękną fontanną.

Jak wspomina Jolanta Pierończyk, w czasie kiedy budowały się nowe Tychy „architektura miała być narodowa w formie, socjalistyczna w treści”

- Nikt nie wiedział jak ta socjalistyczna treść ma wyglądać – wspomina inż. Andrzej Czyżewski, jeden z bliskich współpracowników profesorów Wejchertów.

Skoro architektura miała być narodowa w formie, to sięgano do rozwiązań historycznych. Stąd też podcienie, czyli arkady. Stąd attyki, kolumnady. Stąd, jak w baroku, w centrum osiedla A (budowanego w latach 1951-55) znalazł się plac z fontanną, nazywany na początku placem Józefa Stalina, potem przodownika pracy Wincentego Pstrowskiego, a teraz jest to plac św. Anny.

Socjalistyczną treść wniosły figury „świętych” socjalistycznego państwa: górnik, hutnik, przodownica pracy a także figury przedstawiające lud pracujący.

Tadeusz Teodorowicz Todorowski zaprojektował osiedle A ściśle według obowiązującej doktryny – podsumował architekt Andrzej Czyżewski

czytaj więcej:

Patrol z Mikołajem

Mikołaj wraz z policjantami patrolował Tychy!

Cmentarz

Tyski cmentarz zostanie rozbudowany

In 20210712 075932635

Utrudnienia w ruchu na ul. Towarowej

Centrum handlowe

Oszuści w mieście? Mieszkańcy apelują o ostrożność!

Zniszczony korzeń przy ul. Cyganerii

Podczas remontu chodnika doszło do zniszczenia korzeni

AED

Defibrylator AED w holu budynku Komendy Miejskiej Policji

Tablica informacyjna osiedle K

Kolejne tablice informacyjne pojawiły się w Tychach