Ostatni tydzień na zgłoszenia do tyskiego przeglądu nowego rocka. Zespoły mają sporo do zyskania

Został jeszcze tydzień czasu, by zgłosić się do tegorocznego tyskiego przeglądu najlepszych debiutujących tyskich zespołów rockowych. Zgłoszenia przyjmowane są do środy 12 kwietnia do godziny 15; drugi etap w formie koncertu z gwiazdami odbędzie się 23 czerwca w Parku Miejskim (Solidarności).

W. Chrzanowski/MCK Tychy
Dla tych zagrają 2022 2

W przeglądzie nowych projektów prezentujących oryginalną i bezkompromisową muzykę rozrywkową mogą wziąć udział zespoły, których choć jeden członek mieszka, uczy się lub pracuje w Tychach.

Uczestnicy mają do uzupełnienia formularz, w którym podają też linki do co najmniej pięciu swoich utworów, w tym jednego coveru dowolnej polskojęzycznej piosenki. Do etapu finałowego - koncertu pod Żyrafą 23 czerwca - wejdzie maksymalnie pięć zespołów. Jurorzy zadecydują, który zespół dostanie zaproszenie do finału ogólnopolskiego konkursu w ramach Rocka na Plaży 2023.

Zgłoszenia przyjmowane są osobiście w siedzibie MCK i mailowo (mateusz.poszwa@mck.tychy.pl). Kadra MCK oceni je pod kątem aranżacji, spójności stylistycznej, oryginalności stylistyki, wokalu, doboru tekstów, mocy przekazu i całościowego wrażenia artystycznego. Również obowiązkowy comber będzie oceniany nie pod względem wierności oryginałowi, a pomysłowości.

Do 24 kwietnia na facebooku i stronie MCK ogłoszona zostanie lista zakwalifikowanych zespołów, a wieczorem 25 kwietnia losowana będzie kolejność występów na czerwcowym koncercie finałowym. 25 sierpnia zespół nagrodzony przez publiczność będzie miał możliwość dać koncert na jednym z Muzycznych Wieczorów nad Jeziorem; w końcu 2 września odbędzie się Rock na Plaży, gdzie w konkursie nowych kapel jednym z uczestników będzie laureat nagrody jury.

Za wszystkie koncerty przysługują honoraria

Za koncert pod Żyrafą zespoły otrzymają wynagrodzenie w wysokości 1000 zł brutto; takie same honorarium otrzyma zwycięski zespół za występ na Paprocanach 2 września. Występ na Rocku na Plaży to też szansa na nagrodę prezydenta miasta - 5000 złotych. Z kolei laureaci nagrody publiczności przeglądu Nowa Fala Tyskich Brzmień mogą liczyć na gażę w wysokości 3000 zł brutto za występ w cyklu muzycznych wieczorów nad jeziorem w końcu sierpnia. Organizatorzy zapewnią pełną promocję koncertów.

Każda edycja była trochę inna. Pierwsza odbyła się u nas na sali MCK, wówczas zgłosiło się do nas 18 kapel i był to bodajże największy przegląd tyskiej muzyki w historii miasta. W kolejnej edycji warunkiem przystąpienia do konkursu było nagranie własnej interpretacji piosenki z repertuaru Wojciecha Młynarskiego. (...) Podczas piątej edycji realizowaliśmy dla zespołów teledyski w przestrzeni miasta. Rok temu połączyliśmy obie formy i zespół nagrodzony przez jury mógł wybrać nagrodę w postaci teledysku lub występu podczas koncertu „Rock na Plaży” - tłumaczy Piotr Kumor, członek jury i koordynator konkursu.

Laureaci obu nagród będą mogli też odbyć profesjonalną sesję fotograficzną w przestrzeni Tychów

Dobre jakościowo i przykuwające wzrok materiały promocyjne to podstawa w dzisiejszych czasach. Żyjemy w czasach multimediów - a sama muzyka bez dobrych teledysków czy atrakcyjnych zdjęć przedstawiających zespół rzadko kiedy obroni się sama - mówi Magdalena Borucka z MCK.

W jury konkursu zasiądzie w tym roku m.in. Wojciech Waglewski

Jeden z „ojców założycieli” polskiej sceny alternatywnej (który notabene gościł niedawno wraz z Voo Voo w Mediatece, gdzie zderzyli swoje brzmienie z orkiestrą AUKSO) wystąpi także jako gwiazda koncertu finałowego razem z inną członkinią jury - kobietą-orkiestrą oraz producentka muzyczna Katarzyna „Kasai” Piszek. Ich grono uzupełnią Magdalena Mleczko, tyską dziennikarkę Antyradia i cytowany Piotr Kumor, ekspert od wydarzeń z tyskiego MCK.

Parytet w jury Dla Tych Zagrają 2023 odzwierciedla pozycję i siłę kobiet we współczesnym świecie muzycznym, jego obu stronach – tej artystycznej i tej dziennikarskiej. Może zainspiruje to do zgłoszeń konkursowych także zespoły z pierwiastkiem kobiecym w składzie - dodaje Piotr Kumor.

Formularz zgłoszeniowy do przeglądu Dla Tych Zagrają - Nowa Fala Tyskich Brzmień 2023 pobrać można tutaj. Pełen regulamin konkursu tyskiego MCK dostępny jest tutaj.

Rock na plaży 2022

Może Cię zainteresować:

Festiwal „Rock na plaży” po dwuletniej przerwie wraca na Paprocany! Kto zagra w tym roku?

Autor: Tomasz Stankiewicz

04/08/2022

Agnieszka Łapka 2

Może Cię zainteresować:

Kolejne tyskie akcenty na Fryderykach 2023. Agnieszka Łapka i Śląska Grupa Bluesowa nominowani w swojej kategorii

Autor: Arkadiusz Korejwo

31/03/2023

voo voo

Może Cię zainteresować:

Voo Voo kontra AUKSO w tyskiej Mediatece. Drugie spotkanie kameleonów

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/03/2023