„Paryż, 13. dzielnica” - poniedziałkowy seans w Andromedzie w Tychach

Dyskusyjny klub filmowy Andromedy zaprasza w poniedziałek 18 marca na pokaz kipiącej stylem historii miłosnej osadzonej we współczesnym Paryżu, gdzie zamiast „miasta światła” za tło mamy jednak bloki i chińskie przedmieścia. Wstęp wolny.

Dramatyczne love story Jacquesa Audiarda (Złota Palma za „Imigrantów”, Grand Prix w Cannes za „Proroka”) z 2021 roku ukazuje burzliwość spółczesnych relacji romantycznych umiejscawiając akcję w mieście „od zawsze” kojarzącym się z romantyzmem i erotyką - robi to jednak w niesztampowy i nowoczesny sposób.

Fabuła kręci się wokół miłosnego wielokąta. Azjatka Emilie (Lucie Zhang) zakochuje się w swoim afrykańskim sublokatorze, Camille’u (Makita Samba). Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę (Noémie Merlant), która ma obsesję na punkcie Amber (Jehnny Beth), tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce.

Jest to ekranizacja komiksowego hitu – Śmiechu i śmierci Adriana Tomine’a, a jego współscenarzystką jest gwiazda francuskiego kina Céline Sciamma, reżyserka „Portretu kobiety w ogniu”.

Zaczarowany, rozczarowany Paryż

Seks i miłość jest tu motorem, ale też punktem wyjścia dla ukazania - nie bez humoru i empatii - współczesnej, wielojęzycznej metropolii, oplecionej siatką połączeń komunikacyjnych, które czasem stają się chaotyczne. Trawestuje w ten sposób mityczny wizerunek pięknego Paryża - stolicy miłości. Film był nominowany w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Zamiast pokazywać znane z pocztówek „widoczki”, reżyser zabiera widzów do tytułowej trzynastej dzielnicy - miejsca z dale od centrum pełnego azjatyckich imigrantów i wieżowców mieszkalnych sprzed pół wieku, siedziby najstarszego na świecie szpitala psychiatrycznego.

Z zawieszonych na najwyższych piętrach wieżowców erotycznych fantazji, z sunącej windami tęsknoty za bliskością i ze śmigających pośród blokowisk młodzieńczych rozczarowań i marzeń powstaje wybuchowy koktajl emocji (…) Na tle surowej architektury uczucia młodych bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. - czytamy w opisie filmu.

Początek o godzinie 18 w sali kinowej na pierwszym piętrze Pasażu Kultury Andromeda; wstęp wolny. Projekcję poprzedzi wstęp Krzysztofa Ociepy, który poprowadzi też dyskusję po filmie.

.Światła Środuli - lśnienie", obraz Jacka Rykały

Może Cię zainteresować:

Między pięknem a przerażeniem. Przekrój sztuki Jacka Rykały w Tichauerze

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/03/2024

Rzeźba Kosmolot, osiedle M, Tychy

Może Cię zainteresować:

Telesfor to czy Kosmosonda? Odlotowe tyskie rzeźby plenerowe

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/03/2024

Klaudia "Clödie" Trzepizur

Może Cię zainteresować:

Clödie w Tychach. Koncert „nowej Bonnie Tyler”

Autor: Arkadiusz Korejwo

15/03/2024