Picasso w Tychach! Wystawa prac geniusza w Tichauer Art Gallery

Pod hasłem „Zarys emocji” zadebiutuje w sobotę (15 czerwca) wystawa mniej znanych prac wielkiego Pablo Picasso. Kuratorzy odsłonią przed tutejszą publiką jego żywiołowy charakter przez pryzmat mniej znanych rysunków, szkicy oraz dzieł o humorystycznym i erotycznym charakterze.

kultura.tychy.pl
Pablo Picasso

Galeria położona w kompleksie zabudowań dawnego Browaru Obywatelskiego (Browarowa 7) ma w zamyśle celebrować słynny temperament hiszpańskiego wizjonera i megagwiazdy świata sztuki pierwszej połowy XX. wieku. Wystawa składać się będzie z rysunków i grafik autora „Guernici”, „Panien z Awinionu” czy - co jest mniej znanym faktem - murali na blokach na warszawskiej Woli.

Galeria zdaje się stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej - wydarzenie ma miejsce tuż po zamknięciu wystawy poświęconej innemu z ojców kubizmu, Marca Chagalla. W ostatnich miesiącach można było w niej podziwiać także dorobek polskiego giganta współczesnej sztuki w nurcie fantastycznym, Edwarda Siudmaka.

- Spotkają Państwo dzieła ukazujące pełną paletę uczuć znanych nam wszystkim – od smutku, po namiętność (…) Jego sztuka stawia wyzwania i budzi kontrowersje pomimo upływu dekad. Biografia artysty roznieca wyobraźnię i podobnie jak jego twórczość, nie pozostawia nikogo obojętnym. Wystawa na pewno pozwoli Państwu poznać Pabla Picassa w szerokim aspekcie. - zapowiada Tichauer Art.

Picasso piccante i „po godzinach”

Część zgromadzonych prac pochodzi ze szkicowników Picassa - między innymi autoportrety, humorystyczne rysunki odkrywające specyficzne poczucie humoru malarza i szkice do większych prac. Część ekspozycji będzie wydzielona tylko dla widzów pełnoletnich z uwagi na erotyczny charakter części dzieł.

- Był to przecież mężczyzna słynny nie tylko z powodu nieocenionego wkładu w rozwój sztuki współczesnej. Był znany z licznych skandali i romansów oraz wybuchowego i nieprzejednanego charakteru - przypominają organizatorzy.

Wernisaż odbędzie się w piątek o godzinie 18 (wstęp dla osób zaproszonych), a od następnego dnia ekspozycja zostanie otwarta dla szerszej publiczności (wstęp do galerii od 9 rano) i potrwa planowo do 6 października. Bilety dostępne są w kasie galerii w cenie 30/39 złotych; więcej informacji na stronie tichauer.pl.

Marc Chagall

Może Cię zainteresować:

Ojciec kubizmu w Tychach. Wystawa prac Marca Chagalla

Autor: Arkadiusz Korejwo

11/04/2024

Alfa Romeo Junior

Może Cię zainteresować:

Nowa Alfa Romeo z tyskiej fabryki zaprezentowana na zlocie fanów włoskich aut

Autor: Katarzyna Pachelska

14/06/2024

Bytomski5 lotto

Może Cię zainteresować:

Tychy mają kolejnego Lottomilionera. Ktoś wygrał ponad 2 mln zł w Lotto. Szczęśliwe liczby obstawił w Żabce

Autor: Katarzyna Pachelska

07/06/2024