Po zimowej przerwie znów działa tężnia w Tychach

Po zimowej przerwie znów można korzystać z leczniczych właściwości tężni solankowej w Tychach. Została uruchomiona w sobotę, 1 kwietnia 2023 r.

fot. Piotr Podsiadły/UM Tychy
Tychy tężnia

Tyska tężnia solankowa mieści się w Rodzinnym Parku bł. Karoliny. W tym sezonie tyszanie mogą korzystać z leczniczych właściwości solanek z Zabłocia.

- Rozbijające się na gałązkach tarniny cząsteczki solanki, podobnie jak fale morskie,powodują wytworzenie się specyficznego mikroklimatu, który działa jak naturalny inhalator i korzystnie wpływa na układ oddechowy – podkreślają w Urzędzie Miasta Tychy.

Lecznicze właściwości tężni solankowej

Korzystanie z tężni jest bezpłatne, ale – jak przypominają tyscy urzędnicy - powinno się przestrzegać kilku zasad – m.in. z tężni solankowej mogą korzystać tylko osoby zdrowe lub osoby, których dolegliwości nie stanowią przeciwwskazań do korzystania z inhalacji, a zalecany jednorazowy seans powinien trwać od 45 do 60 minut.

- Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania – dodają.

Od 1 kwietnia uruchamiane są również tyskie fontanny. W mieście jest ich sześć: na Rynku przy Kościele Św. Marii Magdaleny, na Placu św. Anny, na Placu K.K. Baczyńskiego, na Placu W. Korfantego, w Parku Niedźwiadków i w Rodzinnym Parku bł. Karoliny Kózkówny.

Tychy zieleń

Może Cię zainteresować:

Budzą się wiosenne atrakcje Tychów. Tężnia, fontanny i nasadzenia zieleni

Autor: Arkadiusz Korejwo

31/03/2023

Bieruń grobla 6

Może Cię zainteresować:

Konkurencja dla Paprocan powstanie w Bieruniu między zabytkową groblą a drogą na Tychy i Oświęcim

Autor: Arkadiusz Korejwo

30/03/2023