Budzą się wiosenne atrakcje Tychów. Tężnia, fontanny i nasadzenia zieleni

Magistrat i pracownicy Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych budzą przestrzeń miasta z zimowego snu. Na początek rusza tężnia solankowa i fontanny; prowadzone są zasadzenia barwnych kwiatów. Przyjrzyjmy się temu, co szykują na wiosnę zarządcy miasta.

UM Tychy
Tychy zieleń

Lada chwila zima ustąpi w naszym regionie wiośnie, a miasto znowu przypomni wszystkim, jakie potrafi być piękne. Służby drogowe i komunalne w Tychach zapewniają, że w tym roku większość ławek parkowych w mieście zostanie całkowicie odnowionych, a rowerzyści pojadą po wyremontowanych drogach wzdłuż kilku głównych arterii.

Do funkcjonowania wracają także popularne terenowe atrakcje

W sobotę (1 kwietnia) uruchomiona zostanie ponownie tężnia do inhalacji w parku w pobliżu kościoła bł. Karoliny na osiedlu U. Tyszanie chętnie korzystają z możliwości bezpłatnej kuracji solankami o poziomie nieustępującym najlepszym sanatoriom. Tyskie służby komunalne informują, że w tym sezonie zapewnią kuracjuszom wody lecznicze z różnych stron Polski.

Najpierw do Tychów trafi słynna solanka z Zabłocia na Śląsku Cieszyńskim - woda gruntowa o rekordowej w skali świata zawartości jodu (do 140 mg/litr). Woda wydobywana od przełomu XIX i XX wieku z bogatych w jod i brom ujęć „Korona” i „Tadeusz” posiada wszelkie certyfikacje kliniczne potwierdzające jej dobroczynny wpływ dla zdrowia i urody. W sobotę ruszają także tyskie fontanny,

Sadzone są kwiaty, a niedługo też drzewka na pamiątkę narodzin dzieci

Do boju ruszyli miejscy ogrodnicy - prowadzone są wiosenne nasadzenia na tyskich rabatach, zieleńcach i skwerkach. Urzędnicy wyliczają, że przygotowano m.in. 19 291 sadzonek wielobarwnych bratków. Najpierw kwiaty pojawią się przy sądzie rejonowym, wzdłuż Grota Roweckiego, na starotyskim placu Wolności, przy Rynku i kościele św. Marii Magdaleny, w Parku Miejskim (Solidarności) oraz na kilku osiedlowych skwerkach.

Trwa także nabór do planowanej na maj akcji wspólnych nasadzeń drzewek na pamiątkę narodzin nowych tyszan i tyszanek. Rozpoczęta w zeszłym roku inicjatywa spotkała się z zaskakująco dużym odzewem, w związku z czym w tym roku planowane są pamiątkowe zagajniki w co najmniej pięciu miejskich parkach i skwerach. Zainteresowani akcją powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj - ilość miejsc może być ograniczona.

Nasadzenia w Tychach

Może Cię zainteresować:

Drzewka na upamiętnienie narodzin. W Tychach po raz drugi rusza wiosenna akcja wspólnego sadzenia

Autor: Arkadiusz Korejwo

01/03/2023

Ławeczki tychy 2023

Może Cię zainteresować:

Większość ławek parkowych w Tychach do renowacji. Zaczęły się wiosenne porządki TZUK

Autor: Redakcja

11/03/2023

Rower miejski tychy

Może Cię zainteresować:

Nowy sezon rowerowy w Tychach - dużo ważnych dróg w budowie, rower miejski po staremu

Autor: Arkadiusz Korejwo

30/03/2023