Nowy sezon rowerowy w Tychach - dużo ważnych dróg w budowie, rower miejski po staremu

Już w tę sobotę (1 kwietnia 2023 r.) tyszanom zostaną udostępnione ponownie rowery miejskie. Zasady korzystania z nich pozostają bez zmian, jednak w tym roku mają być oddane do użytku odnowione szlaki wzdłuż głównych arterii miasta, co z pewnością ułatwi użytkowanie jednośladów.

Rower miejski tychy

Rowery miejskie w Tychach będą dostępne jak dotychczas w punktach:

  • Centrum,
  • Dworzec PKP,
  • Jaśkowicka,
  • Lodowisko,
  • Piłsudskiego Targowisko,
  • Paprocany,
  • plac Baczyńskiego.

Jak nietrudno zgadnąć, najpopularniejsze punkty to dwa ostatnie z wymienionych - co ciekawe, na podium znalazło się w zeszłym sezonie też stanowisko przy halach targowych.

Aktywacja roweru odbywa się przez stronę tyskirower.pl; zasady korzystania i cennik pozostają niezmienne - omówiliśmy je w naszym niedawnym artykule. Link: 1 kwietnia rozpocznie się kolejny sezon roweru miejskiego

Tyskie służby drogowe zobowiązały się także zamontować do 6 kwietnia stacje samodzielnej naprawy jednośladów - ma ich się pojawić 21. Stacyjki odświeżono, a nowością będzie punkt przy skwerze Wilczy Kąt na Wilkowyjach.

Urzędnicy przypominają o stronie kontaktowej, na której można zgłaszać najróżniejsze usterki

Jak wiele podobnych obiektów, dostępne dla wszystkich stacje padają niestety często celem bezrozumnej dewastacji. Miejski Zarząd Ulic i Mostów stara się temu zapobiegać i prosi o zgłaszanie awarii i innych problemów związanych z własnością naszej gminy - a więc m.in. ze stacjami rowerowymi - na specjalną miejską skrzynkę kontaktową (zglosusterke.umtychy.pl) lub w aplikacji Mobilne Tychy (zakładka Zgłoś Usterkę).

W Tychach trwają duże prace przy budowie dróg rowerowych

W 2022 roku w Tychach powstało prawie 6 kilometrów nowych dróg rowerowych. Na ukończeniu są drogi przy alei Jana Pawła II (między rondem przy Hotelu Tychy a Bielską) i jej przedłużenia - wzdłuż Żakowskiej do Harcerskiej oraz wzdłuż Bielskiej do wiaduktu nad stacją kolejową. Przy Bielskiej kończony jest też fragment ścieżki od Edukacji do Niepodległości.

W najbliższych miesiącach ruszają przetargi na kolejne nowe drogi rowerowe w środku miasta wzdłuż głównych ulic - od Żwakowskiej do Hotelowca, wzdłuż Dąbrowskiego (od Darwina do Wyszyńskiego) i przy Burschego (od Dołowej do Hlonda/Andersa). Pod koniec roku ruszyć ma budowa ścieżek wzdłuż wchodzącej w lasy końcówki alei Bielskiej. Jest to fragment trasy rowerowej nr 134, chętnie wybieranej przez kolarzy-amatorów trasy przez żwakowskie i paprocańskie lasy.

Rowery miejskie w Tychach

Może Cię zainteresować:

1 kwietnia rozpocznie się kolejny sezon roweru miejskiego

Autor: Michał Wroński

10/03/2023

Velostrada w jaworznie

Może Cię zainteresować:

Velostrada Tychy-Katowice: ruszył przetarg, do końca roku projekty budowy rowerowych ,,ekspresówek"

Autor: Redakcja

04/01/2023