Policja prowadzi działania „Bezpieczne Ferie”. Akcja ma zapewnić bezpieczeństwo i porządek na drogach

Śląska Policja od 14 stycznia do 27 lutego 2022 roku prowadzi akcję „Bezpieczne Ferie”. Ma to wpłynąć na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na drogach. Policjanci będą pilnować bezpieczeństwa uczestników ruchu, w tym dzieci i młodzieży.

Policyjna akcja na Śląsku rozpoczęła się od kontroli autokarów, które sprawdzili policjanci śląskiej drogówki i funkcjonariusze ITD. Działania „Bezpieczne Ferie” prowadzone i nadzorowane są przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Od poniedziałku 17 stycznia rozpoczęły się ferie w następujących województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Od piątku 14 stycznia z tych rejonów kraju rozpoczęły się wyjazdy na zimowy wypoczynek.

– Kierowcy muszą uważać na zmieniające się warunki atmosferyczne i dostosować prędkość do aktualnej sytuacji na drodze. Już na etapie planowania podróży powinniśmy zadbać między innymi o prawidłowe oświetlenie pojazdu. Kierowca powinien mieć też zapewnione dostateczne pole widzenia. Światła muszą być sprawne, a szyby czyste, ponieważ nawet chwilowa utrata możliwości obserwacji ruchu na drodze może doprowadzić do tragedii – informują policjanci.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Komisariatu Autostradowego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzą wspólne działania. Stróże prawa kontrolują stan techniczny busów i autokarów, a także czasu pracy i stanu trzeźwości kierujących. Jeżeli chodzi o stan techniczny, sprawdzane są każdorazowo elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo – układ hamulcowy, kierowniczy, układ wydechowy, stan opon, oświetlenie.

Sprawdź podstawowe dane o autokarze

Policja przypomina o usłudze świadczonej przez Ministerstwo Cyfryzacji, która pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem na wypoczynek można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie: https://bezpiecznyautobus.gov.pl

W trakcie trwania zeszłorocznych ferii zimowych na śląskich drogach odnotowano 45 wypadków, w których śmierć poniosło 6 osób, a 44 zostały ranne. Ponadto zarejestrowano 2120 kolizji, a funkcjonariusze zatrzymali 159 nietrzeźwych kierujących.