Poznaliśmy projekt eko-centrum biznesowego między Mediateką a halą sportową

Jest już gotowy projekt wraz z pozwoleniem na budowę pustego segmentu budynku municypalnego przy Piłsudskiego 16. W betonowym pustostanie ma zaroić się od zieleni, nowoczesnych instalacji i pomysłów na rozwój gospodarczy i zawodowy. W galerii prezentujemy wizualizacje siedziby nowej tyskiej instytucji.

Środkową, niewykorzystaną dotąd część kompleksu przy Piłsudskiego zajmie Tyski Hub Zielonej Gospodarki - przestrzeń dla przedsiębiorstw zajmujących się ekologią i „zielonymi” technologiami. Władze miasta wnioskują o ponad 100 milionów złotych dofinansowania na tą inwestycję. IW jej ramach przebudowany zostanie stojący odłogiem od czasu budowy w 2000 i zdegradowany frggment gmachu o powierzchni około 5000 metrów kwadratowych.

W obiekcie znajdzie się centrum rozwojowe wspierające nowe firmy z sektora tzw. zielonej gospodarki oraz te już ustniejące, a myślące o przebranżowieniu się. Innym aspektem będzie Centrum Kompetencji Zawodowych - punkt wsparcia dla osób potrzebujących nowych kwalifikacji zawodowych w coraz bardziej zautomatyzowanym środowisku pracy. Całość uzupełni centrum doradcze, z którego usług korzystać będą mogli mieszkańcy zainteresowani wdrażaniem rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii i błękitno-zielonej infrastruktury.

Dla startujących na nowo i dla start-upów

Liczymy, że decyzja o ewentualnym przyznaniu środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zapadnie jeszcze w tym roku. Następnie zostanie ogłoszone postępowanie na wyłonienie wykonawcy. HUB przyczyni się do zmiany profilu gospodarki podregionów górniczych w kierunku zielonej, inteligentnej, cyfrowej gospodarki oraz rozwoju nowych innowacyjnych branż (…) poprzez tworzenie miejsc pracy dla osób zwalnianych z branży górniczej i okołogórniczej, a także dla nowych specjalistów i absolwentów szkół uruchamiających firmy w „zielonych branżach” – mówi Hanna Skoczylas, wiceprezydent Tychów.

Ciekawe rozwiązania techniczne tyskiej inwestycji

Co się tyczy samego projektu architektonicznego, jego autorzy zachwalają przede wszystkim - a jakże - zieleń. Roślinność zostanie rozmieszczona zarówno na zewnętrznych, jak i wewnętrznych elewacjach budynku; ma to wytworzyć mikroklimat schładzający powietrze pobierane w upalne dni. Do ogrzewania i chłodzenia obiektu zaplanowano montaż agregatów pracujących jako kaskada pomp ciepła.

Ogrzewanie budynku zimą będzie polegało na wstępnym ogrzaniu pobieranego powietrza poprzez gruntowy wymiennik ciepła oraz zastosowania systemów wentylacji z rekuperacją i odzyskiem ciepła wraz z jego ewentualnym dogrzewaniem za pomocą pompy ciepła, która jest wspomagana panelami fotowoltaicznymi na dachu – tłumaczą projektanci z pracoewni Paradox.

W budynku zaplanowano także zastosowanie systemów przewietrzania nocnego budynku, który nagrzewa się w dzień. Wentylacja wraz z jej podziałem na strefy pozwoli uzyskać efekt wietrzenia i chłodzenia budynku w nocy w celu zapewnienia komfortu użytkowania w ciągu dnia - w szczególności latem.

Gotowa jest już dokumentację projektową, wydano także pozwolenia na budowę; po uzyskaniu przez władze miasta dofinansowania zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę.

Hub Zielonej Gospodarki Tychy - hala Piłsudskiego

Może Cię zainteresować:

Hub Zielonej Gospodarki w kompleksie przy Piłsudskiego. Władze Tychów zatwierdzają dokończenie obiektu

Autor: Redakcja

01/11/2022

Wstrząs katowice 5 10 2023

Może Cię zainteresować:

Potężne nocne tąpnięcie w Katowicach i okolicy. To z kopalni Murcki-Staszic w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

05/10/2023

Tychy wiki 2

Może Cię zainteresować:

Quiz dla znawców Tychów. Tylko dla orłów!

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/06/2023