Premiera książki o pierwszym klubie sportowym Tychów w piątek 16 czerwca

Autor Piotr Zawadzki przedstawi w piątek (16 czerwca) w muzealnej galerii Stadionu Miejskiego w Tychach swoje opracowanie o Polonii Tychy - pierwszym w mieście klubie sportowym, powstałego w latach 50. - instytucji, która pomagała swego czasu integrować w duchu sportu „starych” i „nowych” tyszan. Oddaje to tytuł książki - „Braterskie więzi”.

Bogato ilustrowane i zawierające unikatowe materiały wydawnictwo przybliża postaci tyskich sportowców z klubu z siedzibą przy dawnej ulicy Lenina (dziś Andersa, osiedle A) - piłkarzy, lekkoatletów, siatkarzy i kolarzy - z lat 50. i 60. XX wieku. Wydarzenia sportowe ulokowane zostały na tle życia społecznego i obyczajowego w rozrastającym się błyskawicznie mieście. Pokazuje, jak determinacja i entuzjazm młodych ludzi musiały ścierać się z ideowymi i politycznymi ograniczeniami epoki stalinizmu i czasów Gomułki. Bohaterowie książki to w dużej mierze zwykli mieszkańcy miasta, żyjący do dziś w spokoju w Tychach

Piotr Zawadzki to doświadczony dziennikarz sportowy - współpracował z katowicką Trybuną Robotniczą oraz powstałą na jej miejscu w latach 90. Trybuną Śląską, Gazeta Wyborcza. Obecnie kieruje Tyską Galerią Sportu - miejscem, w którym odbędzie się premierowe spotkanie. Ma na swoim koncie publikacje o lokalnych klubach „GKS (wice) mistrzem jest!” (2014) i „Jeszcze tylko jeden gol! Tyskie historie hokejowe” (2019).

Spotkanie wokół jego nowej książki potkanie poprowadzi Henryk Grzonka – również autor pozycji o tematyce sportowej i zasłużony dziennikarz sportowy związany z Polskim Radiem Katowice.

Premierowe spotkanie zaplanowano od godziny 18 do 20. Wstęp wolny; muzealnicy proszą p zapisy telefoniczne (515 717 430, także SMS) lub mailowe (k.hajduk@tgs.tychy.pl).

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023

Stadion Miejski w Tychach fot. UM Tychy

Może Cię zainteresować:

Piłkarski GKS Tychy: średni sezon, wielkie zmiany i pytania o przyszłość

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/06/2023

Rowery tychy

Może Cię zainteresować:

Cyklistyczny czerwiec w Tychach: rywalizacja o tytuł rowerowej stolicy i liczne imprezy

Autor: Arkadiusz Korejwo

02/06/2023