Cyklistyczny czerwiec w Tychach: rywalizacja o tytuł rowerowej stolicy i liczne imprezy

Tyscy cykliści - sportowcy i amatorzy, wykorzystujących rower użytkowo czy rekreacyjnie - mają do wyboru w czerwcu sporo kierowanych do nich wydarzeń. Już w tę niedzielę (4 czerwca) rowerowy piknik pod Żyrafą; ruszyła też rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, a do tego odbędzie się kilka ciekawych rajdów i przejazdów.

Święto Roweru: parada i konkursy skladaków

W niedzielę (4 czerwca) od 10 do 14 plac pod Żyrafą stanie się miejscem rowerowego zlotu urządzanego już po raz 25 przez Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie”. Będzie to też czwarta edycja z kolorytem retro - w swoim gronie zbiorą się bowiem fani niezwykle popularnych niegdyś „składaków”.

Po godzinnej paradzie ulicami miasta uczestnicy wrócą pod pomnik, gdzie odbędą się piknik z konkursami, w tym konkurs piękności składaków i związane z nimi zabawne konkurencje. Więcej informacji na profilu FB KTK Gronie.

Tychy na Rowerową Stolicę Polski

O tytuł ten zmagają się w tym roku 62 miasta i 87 gmin. Rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski trwa cały czerwiec i polega na zdobywaniu punktów za przejechane kilometry, które zlicza aplikacja na smartfony Aktywne Miasta (link do pobrania).

Po rejestracji należy wybrać z listy rywalizację oraz miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Można to robić indywidualnie lub wybrać swoją grupę - np. zakład pracy, szkołę czy grupę znajomych - i włączać aplikację każdorazowo przy wsiadaniu na rower. Punkty zbierane są wszędzie, gdzie tylko uda się jej aktywny użytkownik.

Nagrody w rywalizacji podzielonej na kategorie indywidualne (kobieca i męska) oraz grupową i szkolną to między innymi karnety na siłownię/fitness, vouchery na masaże i zestawy rowerowe. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie organizatora (link).

W zeszłym roku Tychy wykręciły ponad 177 tysięcy kilometrów.

Dało to miastu pierwsze miejsce w województwie i trzecie w swojej kategorii (miasta od stu- do dwustutysięcznych). Motywem przewodnim konkursu będzie w tym roku bezpieczeństwo - akcja odbywa się pod hasłem „Kręć bezpiecznie". Ciężko z nim dyskutować tym bardziej, że i w naszej okolicy wypadki z udziałem rowerzystów są niestety nazbyt częste.

W ramach towarzyszącej zawodom akcji będzie można przejść dedykowane rowerzystom szkolenia ze strażakami tyskiej komendy PSP - kursy pierwszej pomocy, postępowania przy urazach i wypadkach. Za udział w nich będzie można „wykręcać” nagrody na Rowerowym Kole Fortuny. Lokalnym ambasadorem akcji został strażak Dariusz Batek - wicemistrz świata i wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie górskim.

Punkty szkoleń czynne będą w godzinach 15-17 w następujących miejscach:

  • wtorek, 6 czerwca – plac pod „Żyrafą”;
  • sobota, 10 czerwca – stacja kolejowa Tychy Żwaków;
  • niedziela, 18 czerwca – Dzika plaża nad jeziorem Paprocańskim;
  • sobota, 24 czerwca – OW Paprocany.

Rajdy nocne, rodzinne i Tyska Pętla Rowerowa

Co się tyczy wyścigów dla kolarzy-amatorów, 7 (środa) i 23 (piątek) czerwca odbędą się kolejne edycje Tyskiego Nocnego Rajdu Rowerowego, natomiast w sobotę 24 czerwca o godzinie 10 z boisk sportowych na osiedlu A wystartuje w kierunku stacji kolejowej w Wyrach XXV Rodzinny Rajd Rowerowy ze wspólnym posiłkiem i nagrodami. Szczegóły na stronie tyskiego MOSiR (link).

Z kolei wspomniany klub kolarski KTK Gronie z okazji swojego 25-lecia zaprasza na „spacerowy” przejazd po 27-kilometrowym łatwym szlaku mieskim zwanym Tyską Pętlą Rowerową, podczas którego można poznać okoliczną historię, zabytki i ciekawe krajobrazy. Szczegóły wydarzenia na profilu i stronie (www.gronie.org) KTK Gronie.

Mosir tychy ćwiczenia

Może Cię zainteresować:

Tyski MOSiR również otwiera darmowe treningi pod chmurką - w tym nawet tai-chi

Autor: Arkadiusz Korejwo

01/06/2023

Dzień dziecka tychy 2023 bukiet talentów 2

Może Cię zainteresować:

Dzień Dziecka 2023 w Tychach: kino, paintball, teatrzyki i futboliści

Autor: Arkadiusz Korejwo

30/05/2023

Tzuk aktywne parki

Może Cię zainteresować:

Darmowa joga I fitness w tyskich parkach. Znajdzie się też coś dla dzieci

Autor: Arkadiusz Korejwo

29/05/2023