Prezydent Dziuba otrzymał wotum zaufania. Po raz ostatni?

Podczas czwartkowej sesji tyskiej rady miasta prezydent Tychów Andrzej Dziuba przedstawił doroczny raport o stanie miasta, odbyło się też głosowanie nad wotum zaufania. Wiele wskazuje na to, że to ostatnie, jakie otrzymał na tym stanowisku. Coraz głośniej mówi się o tym, że "odwieczny" prezydent ustąpi ze stanowiska, jeżeli otrzyma w wyborach mandat senatora.

fot. Urząd Miasta Tychy
Andrzej Dziuba fot UM Tychy 3

W czwartek (25 maja) gospodarujący w Tychach od 23 lat Andrzej Dziuba przedstawił swój "Raport o stanie miasta" - dokument podsumowujący działalność rady, prezydenta i podległych mu organów wykonawczych, instytucji oraz spółek. Po jego przedstawieniu radni zdecydowali się udzielić pozytywnego wotum - wiele wskazuje jednak na to, że to już ostatni raz.

Coraz głośniej mówi się o tym, że „niezatapialny” prezydent rządzący Tychami od początku XXI wieku - co czyni go jednym z najdłużej urzędujących nadal szefów samorządu w Polsce - zstąpi w tym roku z urzędu, bo planuje wystartować w tegorocznych wyborach jako kandydat na senatora z list opozycji - a w swoim okręgu wyborczym ma wszelkie powody, by liczyć na miejsce w parlamencie.

Kolega się wygadał - „jest pewne”, że prezydent ustąpi.

Pogłoski o ustąpieniu Dziuby w celu przeprowadzki do Warszawy krążą w mieście od lat. Zgodnie z obowiązującymi po zmianach regułami, prezydent mógłby wystartować w wyborach samorządowych w 2024 roku jeszcze raz i byłaby to jego ostatnia możliwa kadencja. Najprawdopodobniej wygrałby w cuglach - jednak mający dobre kontakty z Andrzejem Dziubą prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zdradził kilka tygodni temu podczas wywiadu w Radiu Piekary, że prezydent Tychów znajdzie miejsce na wspólnej opozycyjnej liście do Senatu z ramienia Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”, wśród liderów którego są Chęciński i Dziuba.

Co najmniej Andrzej Dziuba, to jest pewne. Oczywiście mamy Zygmunta Frankiewicza [były prezydent Gliwic] i wierzę, że jeszcze parę osób – wyjawił prezydent Sosnowca pytany o samorządowców z regionu, którzy mogą wystartować do parlamentu.

Skoro tak, to co dalej - czy powróci marszałek?

W takiej sytuacji spekuluje się, że Dziuba mógłby udzielić w 2024 poparcia w kampanii o fotel prezydenta Tychów obecnemu marszałkowi województwa, a dawniej tyskiemu radnemu Jakubowi Chełstowskiemu.

Byłoby to kolejne ich duże zagranie po tym, jak dzięki wysiłkom rzutkich prezydentów Tychów i Sosnowca Chełstowski został „wyciągnięty” z PiS do ich samorządowego ugrupowania.

Dziuba zbywa pytania - to jego „osobista” sprawa

Indagowany ostatnio przez tyską radną PiS Aleksandrę Wysocką-Siembigę prezydent stwierdził wymijająco, że...pytanie wychodzi poza kompetencje rady miasta i prezydenta i jest to jego prywatny interes. Dość ciekawy punkt widzenia jak na kogoś, kto już lata temu się wręcz synonimem samorządu w Tychach.

To jest jakaś moja osobista decyzja, którą w odpowiednim czasie jak podejmę, to oczywiście państwa poinformuję, bo to będzie najzwyczajniej w świecie uczciwe. Na dzisiaj wybaczy pani, nie mogę udzielić odpowiedzi - odpowiedział radnej prezydent Dziuba na sesji rady miasta na początku maja.

Jeśli prezydent ustąpi, władzę Tychom narzuci rząd PiS

Należy pamiętać, że jeżeli faktycznie Andrzej Dziuba wystartuje i zdobędzie na jesieni mandat w Senacie, to po opuszczeniu przez niego fotela włodarza miasta do planowanych na kwiecień 2024 roku wyborów samorządowych miasto dostanie odgórnie ustalony zarząd komisaryczny.

Taka sytuacja mogłaby w istotny sposób wpłynąć na szanse ewentualnego kandydata/kandydatki z ramienia rządzącej krajem PiS - ale to już zupełne spekulacje. Najpierw musimy jednak dowiedzieć się z pewnością, co planuje Dziuba - co niewątpliwie nastąpi jeszcze tego lata.

Andrzej Dziuba fot UM Tychy 3

Może Cię zainteresować:

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba: „Mamy do czynienia z systemowym i systematycznym niszczeniem samorządów”. Rok 2024 będzie katastrofą?

Autor: Michał Wroński

15/01/2023

Urząd Miasta Tychy

Może Cię zainteresować:

Budżet Tychów na 2023 przyjęty jednogłośnie. Mimo deficytu i utraty wpływów ma nie być radykalnych cięć

Autor: Arkadiusz Korejwo

17/12/2022

Tgk 2023 20

Może Cię zainteresować:

Święto tyskich artystów i koncert-podróż. Za nami tegoroczna gala kultury w Mediatece

Autor: Arkadiusz Korejwo

20/04/2023