Próbował rozbić pocisk szlifierką kątową. LPR zabrało 53-latka z Bojszów k/Tychów

W sobotę (22 lipca) podczas próby samodzielnego rozbrojenia pocisku na terenie oczyszczalni ścieków w Bojszowach 53-latek doznał poważnych obrażeń ciała. Interweniować musiało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe; mężczyzna znajduje się pod opieką specjalistów w klinice na katowickim Ochojcu.


Jak donosi serwis 112Tychy, do zdarzenie doprowadziła próba przecięcia nabitego materiałem wybuchowym przedmiotu za pomocą szlifierki kątowej. W sobotę około południa służby ratunkowe dostały zgłoszenie o eksplozji we wspomnianej oczyszczalni przy drodze wojewódzkiej 931 w Bohszowach (rejon ul. Gościnnej).

Do akcji włączyło się później LPR z bazy w Katowicach oraz strażacy z Tychów i Bojszów. W wyniku eksplozji poszkodowany doznał licznych obrażeń na całym ciele. Latającą karetką został przetransportowany do szpitala w Katowicach Ochojcu. Sprawę pojawienia się w zakładzie środków wybuchowych bada lokalna policja z Bierunia i katowicka jednostka antyterrorystyczna.

Pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie rozbrajać pocisków.

Jak pisaliśmy parę miesięcy temu przy okazji wykopania niewybuchu z drugiej wojny światowej podczas prac drogowych przy ulicy Oświęcimskiej w Tychach, samowolka przy neutralizacji takich przedmiotów jest czymś skrajnie nieodpowiedzialnym. Nawet policyjni specjaliści od pirotechniki nie mogą wykonywać na nich pewnych czynności (wtedy do akcji wzywani są wojskowi saperzy).

Po zgłoszeniu policji najbliższy wolny patrol zabezpiecza wstępnie groźny obiekt; Następnie na miejsce wzywa się policyjnego pirotechnika. Sprawdza on, w jakim stanie jest niewybuch oraz stwierdza, czy jest konieczna ewakuacja - jeśli tak, zawiadamia saperów (w przypadku Tychów i okolic - z jednostki wojskowej w Gliwicach), którzy
odbierają niewypał do neutralizacji.

Niewybuch 28 03 2023 tychy 2

Może Cię zainteresować:

Groźna bomba lotnicza z II WŚ znaleziona na Wartogłowcu podczas robót ziemnych. Jak wygląda odebranie niewybuchu?

Autor: Arkadiusz Korejwo

29/03/2023

Niewybuchy las gostyn 12

Może Cię zainteresować:

Porzucił w lesie niewybuchy z II wojny światowej. W worku na śmieci. Natknął się na nie spacerowicz

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2023

Woman g3b9ea949e 1280

Może Cię zainteresować:

Stalker z Tychów wyszedł z więzienia i działa dalej. Inny z Łazisk trafił właśnie za kraty

Autor: Redakcja

21/07/2023