Porzucił w lesie niewybuchy z II wojny światowej. W worku na śmieci. Natknął się na nie spacerowicz

Na usta cisną się nieparlamentarne słowa. Jak można być tak nieodpowiedzialnym, jak ktoś, kto przyniósł w reklamówce (sic!) do lasu niewybuchy z czasów II wojny światowej i je tam porzucił? Zrządzeniem losu mężczyzna, który na nie natrafił, zachował zimną krew.

We wtorek 21 lutego 2023 r. po godzinie 14.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Gostyni (gmina Wyry), który spacerując z psem po lesie, niedaleko budynków mieszkalnych, zauważył worek na śmieci, w którym znajdowały się przedmioty wyglądające jak m.in. granaty. Policjanci jego zgłoszenie potraktowali śmiertelnie poważnie.

Na miejsce skierowani zostali mundurowi wraz z policjantem rozpoznania minersko-pirotechnicznego. W zabezpieczeniu terenu pomogli miejscowi strażacy-ochotnicy. Przyjechała również karetka pogotowia. Wstępne ustalenia wykazały, że mężczyzna, który zauważył to znalezisko miał rację, mało tego - okazało się, że to nie tylko granaty, ale i pociski artyleryjskie - pochodzące z czasów II wojny światowej niewybuchy.

Śledczy podejrzewają, że ktoś je tam przyniósł, i to niedawno. Funkcjonariusze z Samoodzielnego Pododdziału Kontrtrerrorystycznego Policji z Katowic wraz z mikołowskim pirotechnikiem zabezpieczyli łącznie

6 moździerzowych granatów,

4 pociski artyleryjskie.

Przedmioty zostały przewiezione na wojskowy poligon w Gliwicach, gdzie poddano je kontrolowanej detonacji. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Mikołowie.

Mikołowska policja apeluje o rozwagę i ostrożność.

- Tego rodzaju znaleziska, pomimo upływu lat, są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Tak nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Szczególnie apelujemy do amatorów pozyskiwania złomu! W przypadku odnalezienia niewybuchu, należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji, w wyraźny sposób oznaczyć miejsce jego znalezienia tak, by ostrzec osoby postronne i oczekiwać na przyjazd służb - dodają policjanci.
Park wodny w tychach

Może Cię zainteresować:

Awantura w Parku Wodnym w Tychach. „Przepraszamy klientów"

Autor: Arkadiusz Nauka

23/02/2023

Nastolatka potracona na przejsciu orzesze 1

Może Cię zainteresować:

14-latka potrącona na przejściu dla pieszych w Orzeszu. Kierowca tłumaczył, że jej nie zauważył

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2023

Drogówka tychy 22 02 2023

Może Cię zainteresować:

Szokujące wyniki ostatniej kampanii drogówki. Kierowcy zdają się ścigać... kto więcej wypije

Autor: Redakcja

23/02/2023