Przebudowa wiaduktu kolejowego w Mikołowie. Na 4 miesiące zostanie wstrzymany ruch drogowy

Od poniedziałku 25 kwietnia 2022 r., w Mikołowie rusza największa tegoroczna inwestycja. Przebudowany zostanie wiadukt kolejowy oraz układ dróg w okolicy wiaduktu.

Rozpoczyna się IV i zarazem ostatni etap wieloletniej budowy centrum przesiadkowego w Mikołowie. Miasto przebuduje wiadukt kolejowy przy dworcu PKP oraz zmodernizuje układ drogowy pod i w okolicy wiaduktu. Ze względu na lokalizację inwestycji oraz złożoność prac na okres 4 miesięcy wstrzymany zostanie ruch drogowy pod wiaduktem. Wstrzymany zostanie także ruch pociągów o czym informowaliśmy w artykule: Gmina Wyry odzyska połączenie kolejowe… tymczasowo. Powodem remont

Od 25 kwietnia 2022 r. wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Pojawią się także objazdy, które można zobaczyć na mapach poniżej:

Pod wiaduktem zapewnione zostanie przejście dla pieszych.

Od 27 kwietnia 2022 r. wstrzymany zostanie ruch pociągów. W tym czasie funkcjonować będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Nastąpią zmiany w rozkładzie Kolei Śląskich S7, S71.

– Łączny czas wstrzymania ruchu kolejowego w ciągu całej inwestycji nie powinien przekroczyć 30 dni i będzie podzielony na dwa okresy – informuje Urząd Miasta Mikołów.

Nastąpią także zmiany w transporcie publicznym autobusami obejmujące trasy dojazdowe i wyjazdowe z przystanku Mikołów Dworzec.

Całkowity koszt zadania to około 30 mln złotych. Prace powinny zakończyć się jesienią tego roku. Dzięki inwestycji istniejący wiadukt o szerokości 9m zostanie rozebrany, a w jego miejsce pojawi się nowy – ponad 3 razy szerszy (28m). Zadanie to wykona PKP PLK. Urząd Miasta i Zakład Inżynierii Miejskiej z kolei zmodernizują wyjazd spod wiaduktu i skrzyżowanie ulic Wyzwolenia z Rybnicką. W tym miejscu powstanie rondo, które upłynni ruch. Pod wiaduktem przebiegać będą 4 pasy drogowe, obustronne chodniki i ścieżka rowerowa.