Pszczoły i pralki. W czwartek miejskie miodobranie w Tychach

W ten czwartek (13 lipca) w tyskim Parku Łabędzim po raz pierwszy zebrany zostanie miód z publicznej, ekologicznej pasieki. Przy tej okazji bartnicy przybliżą zgromadzonym swoją profesję i podzielą się wiedzą o pszczołach. Ule wykonane zostały m.in. z elektrośmieci tyszan.

Ule stanęły w parku nieopodal szpitala i kościoła św. Krzysztofa w lipcu zeszłego roku dziełem władz miasta, fundacji Odzyskaj Środowisko i firmy zajmującej się recyklingiem elektroodpadów. Trzy ule, do wykonania których użyto m.in. bębnów ze starych pralek.zostawianych przez tyszan w punktach zbiórki.

Miasta pomagają pszczołom

Niezwykle pożyteczne nie tylko dla człowieka, ale też ogólnie dla ekosystemu pszczoły to stworzenia, którym cywilizacja generalnie utrudnia życie. Z myślą o nich powstają więc tego typu ostoje oraz łąki kwiatowe, których w ostatnich latach również przybywa w Tychach i innych miastach regionu.

Miodu z uli będzie można spróbować - a jak zapewnia Kinga Radkiewicz z fundacji Odzyskaj Środowisko, jest on świetnej jakości, ponieważ pszczoły selekcjonują pyłek zbierając tylko najczystszy - również w warunkach miejskich. Miodobranie rozpocznie się o godzinie 10:30.

Na towarzyszących zbiorom warsztatach pszczelarskich będzie można nauczyć się podstaw tej sztuki - odsklepiania i wirowania miodu oraz obsługi miodarki - od opiekuna miejskich uli Michała Lasaka, który opowie też gościom pszczele ciekawostki.

Ule w Tychach

Może Cię zainteresować:

W Parku Łabędzim w Tychach powstały trzy ule z recyklingu

Autor: Redakcja

15/07/2022

Trutowisko33

Może Cię zainteresować:

W trutowisku są nawet uliki weselne. To tu matki są zapładniane. Tylko trzy takie miejsca w woj. śląskim

Autor: Katarzyna Pachelska

08/07/2023

Pogoriowa Pasieka Miodna

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Cztery drewniane ule stanęły przy centrum handlowym. Pomieszczą nawet do 200 tysięcy pszczół!

Autor: Redakcja

22/05/2023