Rada Miasta Tychy z apelem o pokój. Samorządowcy solidarni z niepodległą Ukrainą

- Wyrażamy naszą solidarność z niepodległą Ukrainą i wysyłamy jednoznaczny sygnał wsparcia i jedności. Tychy są z Wami w tym dramatycznym czasie! – czytamy w treści apelu. Tyski samorząd podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta, 28 lutego 2022 r. jednogłośnie przyjął „Apel o pokój na Ukrainie".

fot. Radosław Kaźmierczak / FB Miasto Tychy
Urząd Miasta Tychy

Nadzwyczajna sesja tyskich radnych składała się z otwarcia sesji, porządku dziennego sesji, apelu o pokój w Ukrainie i zamknięcia sesji. Poniżej przedstawiamy treść apelu:

Tyski „Apel o pokój w Ukrainie”

"Sytuacja bieżąca, z którą dziś mamy do czynienia, wywołuje ogromne obawy o bezpieczeństwo obywatelek i obywateli Ukrainy oraz o pokój w Europie. W obliczu zagrożenia, przed jakim stają nasi sąsiedzi, nie możemy być obojętni.

Przez ostatnie lata Tychy stały się domem dla kilku tysięcy obywateli Ukrainy. W naszym mieście mieszkają i pracują, ich dzieci chodzą do szkół i przedszkoli. To nasi sąsiedzi, koledzy z pracy, przyjaciele. Dziś te osoby są pełne obaw o życie najbliższych i losy swojej ojczyzny.

Solidaryzujemy się z nimi i z całym narodem Ukrainy, który został brutalnie zaatakowany przez Rosję. Potępiamy działania rządu rosyjskiego i apelujemy do społeczności międzynarodowej o skuteczną presję na Rosję dla zatrzymania prowadzonej przez nią wojny.

Ukraina, tak jak każdy kraj ma prawo iść swoją drogą demokratycznych przemian. Obywatelki i obywatele Ukrainy mają prawo budować swoją przyszłość w oparciu o fundamentalne wartości: niepodległość, suwerenność i bezpieczeństwo, a integralność jej granic nie powinna być w żaden sposób naruszana ani kwestionowana.

Wojna niczego nie rozwiązuje, a wszystko niszczy. Jest wielkim nieszczęściem, które ma ogromną cenę. Ludzie tracą wszystko – łącznie z tym, co najcenniejsze: życiem. Dlatego naszym priorytetem zawsze powinien być pokój, tak potrzebny teraz na Ukrainie i w całej Europie.

Wyrażamy naszą solidarność z niepodległą Ukrainą i wysyłamy jednoznaczny sygnał wsparcia i jedności. Tychy są z Wami w tym dramatycznym czasie!"

Województwo śląskie solidarne z Ukrainą

Wcześniej informowaliśmy o decyzji Sejmiku Woj. Śląskiego w sprawie solidarności z Ukrainą. Wtedy marszałek zapowiedział, że z rezerwy zostanie przekazane półtora miliona złotych dla samorządów, które ponoszą koszty w związku z pomocą uchodźcom.