„Rewizyta" - wernisaż prac artystów z Niemczech w galerii Obok w Andromedzie

5 maja w galerii sztuki OBOK na pierwszym piętrze Andromedy odbędzie się wernisaż wystawy 14 twórców związanych z galerią KIR w Oberhausen - mieście partnerskim Tychów. Tytuł nawiązuje do zeszłorocznej wystawy tyszan w Niemczech.

W maju 2022 w galerii KIR prace prezentowała czwórka artystów współpracujących z miejską galerią Tychów; wystawa cieszyła się sporą popularnością. Teraz pora na rewanż - w OBOK wystawi się czternastu twórców reprezentujących różne sztuki wizualne i związanych z zaprzyjaźnionym z Tychami dwustutysięcznym miastem w niemieckim Zagłębiu Ruhry.

Dwa (po)przemysłowe miasta

Samo Oberhausen jest jednym z najnowszych samorządowych partnerów Tychów. Związane niegdyś z górnictwem i hutnictwem miasto w przeciągu zaledwie 50 lat z osady stało się w początkach XX wieku stutysięcznym miastem. Można tu doszukiwać się analogii do naszej lokalnej historii.

Czasy ciężkiego przemysłu w Nadrenii Północnej odeszły do historii, jednak ich dziedzictwem w Oberhausen są dziś m.in. muzeum nadreńskiego przemysłu i instytucja kultury w dawnej gazowni. Miasto jest też od lat 50. gospodarzem jednego z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych na świecie.

Oto co do powiedzenia na temat wymiany kulturalnej z Tychami miał do powiedzenia jego wiceburmistrz Apostolos Tsalastras:

Bardzo dobrze pamiętam tę przepiękną wystawę, która była szczególnym wydarzeniem w wymianie kulturalnej miast w ramach ich jeszcze młodego partnerstwa. Teraz odbywa się rewizyta (…) mieszkańcy miast partnerskich mogą spotykać się, poznawać wzajemnie kulturę, sposób i specyfikę życia, nawiązywać przyjaźnie i pozostać w serdecznym kontakcie - chwalił inicjatywę zastępca burmistrza odpowiedzialny za kulturę.

Wernisaż odbędzie się w piątek 5 maja o godzinie 18 - wstęp wolny. Wystawa „Rewizyta” potrwa do 9 czerwca.

3 maja kwiaty

Może Cię zainteresować:

Muzyczny Trzeci Maja w Tychach: Gaba Kulka kontra Norwid, chóry i kopalniana orkiestra

Autor: Arkadiusz Korejwo

24/04/2023

Ttf maciej trlik Himalaje5 1500px

Może Cię zainteresować:

"Dźwięki ciszy" Macieja Trlika - wernisaż prac tyskiego fotografa w SDK Tęcza

Autor: Arkadiusz Korejwo

19/04/2023

Teatr mały tychy fasada kwiecień 2023

Może Cię zainteresować:

Teatr Mały zamknie się wkrótce na półtora roku. Remont obejmie także mozaikę

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/04/2023