Oprowadzanie po wystawie honorowego obywatela Tychów, malarza Stanisława Mazusia

W piątek 20 stycznia w miejskim muzeum przy placu Wolności odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie twórczości wybitnego lokalnego plastyka Stanisława Mazusia, niedawno ogłoszonego honorowym obywatelem Tychów. Wstęp wolny.

Przewodnikiem będzie dr Patryk Oczko, kurator wystawy ,,Stanisław Mazuś. Mniej znany". Łączy ona teraźniejszość z przeszłością - prezentuje najnowsze, nieeksponowane dotąd obrazy artysty z lat 2018–2022 oraz wybór prac ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, które reprezentują całokształt jego twórczości.

Podróż w świat wyobrażeń Stanisława Mazusia rozpoczniemy od tu i teraz – w pełni ukształtowanej charakterystycznej stylistyki przepojonej niezwykłą wrażliwością na otaczający świat. Odzwierciedlają ją martwe natury, stanowiące częstokroć odniesienia do kondycji współczesnego człowieka oraz pejzaże, w których przyroda zdecydowanie dominuje nad śladami ludzkiej bytności - czytamy w opisie wystawy.

Kolejną częścią wystawy są miejskie pejzaże Tychów powstałe m.in. na specjalne zamówienia władz miasta oraz podczas plenerów. Ostatnią jej częścią jest zbiór grafiki warsztatowej powstałej w latach 1966–1970. Prace nawiązują do realiów społeczno-politycznych, co szczególnie uwidacznia się w apokaliptycznych kompozycjach z cyklu „Kara”.

Stanisław Mazuś - biografia artysty

Stanisław Mazuś urodził się w 1940 roku w Lublinie, w latach 1961–1967 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1968 roku zamieszkał w Tychach. Zajmował się grafiką warsztatową, użytkową oraz malarstwem, które stanowiło i do dziś stanowi najważniejszy nurt jego twórczości.

Był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików zaangażowanym w działalność społeczną na rzecz środowiska twórczego. Współtworzył liczne wydarzenia artystyczne, m.in. plenery w regionie i Beskidach. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2014) oraz Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2019). Od grudnia 2022 roku honorowy obywatel Tychów.

***

Początek wydarzenia o godzinie 18:00. Wstęp na oprowadzanie jest wolny, ale obowiązują zapisy - telefonicznie (887 z450 212, także SMSem) i mailowo (g.oleksy@muzeum.tychy.pl). Szczegółowe informacje na temat wystawy dostępne na stronie muzeum (link).

Honorowi Obywatele miasta Tychy 2022

Może Cię zainteresować:

Nowi honorowi obywatele miasta Tychy: wybitny plastyk Stanisław Mazuś i profesor medycyny Ryszard Poręba

Autor: Redakcja

17/12/2022