Kapela ze Wsi Warszawa i Orkiestra Miasta Tychy. 1 kwietnia kolejna bomba w cyklu AUKSO Modern

W sobotę (1 kwietnia 2023 r.) audytorium tyskiej Mediateki odwiedzi jedna z najważniejszych współczesnych polskich formacji folkowych - Kapela ze Wsi Warszawa. Wtórować im będzie nominowana w tym roku do trzech Fryderyków muzyczna duma miasta - orkiestra AUKSO.

Wikimedia
Kapela ze Wsi Warszawa

Orkiestra kameralna miasta Tychy prezentuje otwarte podejście do muzyki poważnej, czego efektem są niezliczone kolaboracje z poszukującą muzyką popularną - wykonawcami ambitnego wokalnego popu, alternatywnego rocka, etnicznej muzyki czterech stron świata czy muzyki elektronicznej. Muzycy pod dyrekcją Marka Mosia szczególnie upodobali sobie jednak towarzystwo awangardy twórców polskiego folku.

Koncert AUKSO i Kapeli ze Wsi Warszawa w Mediatece

W ramach cyklu AUKSO Modern tyskie publiczne audytorium stanie się w najbliższą sobotę miejscem spotkania niezwykle cenionych (liczne nominacje i nagrody, w tym Fryderyk) kameralistów z wybitnym zespołem prezentującym nurt zwany hard-folkiem. Powstały w 1997 w Warszawie (mieście, nie wsi w rosyjskim Kraju Ałtajskim) projekt nie od razu nosił swą przewrotną nazwę - zaczynali jako Kapela ze Wsi, jednak w 1998 roku podczas przeglądu folkowego w Lublinie konferansjer dodał do nazwy omyłkowo (lub nie) Warszawę - i tak już zostało.

Program KzWW na wieczór w Tychach zdominuje muzyka obrzędowa. Usłyszymy pieśni żniwną, oczepinową, sobótkową czy wesniankę - pieśń śpiewaną w okolicy świąt wielkanocnych. Znaczną część programu wypełnią pieśni o wodzie z ostatniej płyty Kapeli Uwodzenie (2020).

Zespół wyróżnia unikatowe instrumentarium, pełne rekonstrukcji autentycznych ludowych konstrukcji z Mazowsza i okolic. Nazwy takie jak "suka biłgorajska" czy "fidel płocki" u osób niezwiązanych z muzyką etno mogą podnosić brew; Kapela wzięła na swoje barki misję dokładnej rekonstrukcji tego rodzaju cudów rzemiosła i wykorzystuje je w żywej sztuce. W innym wypadku świat znałby je zapewne już tylko z gablot w skansenach czy akademickich opisów etnografów.

- To nie jest grupa muzyczna, ale wehikuł czasu. Nie zespół, lecz medium. Podróżują w czasie i przestrzeni, łączą kultury, wywołują duchy i tańcują z nimi do upadłego - zachwalają swoich gości tyscy organizatorzy.

W ten rdzennie polski tygiel muzycy wplatają często brzmienia znane ze sceny niezależnej czy dźwięki rodem z odległych kontynentów, co dało im światowy rozgłos - wyróżniano ich wielokrotnie w międzynarodowych folkowych plebiscytach. Nominowano ich do Grammy, mają też na koncie aż pięć Fryderyków.

Za granicami wyjątkowe ensemble znane jest jako Warsaw Village Band

Odbierali nagrody BBC, tworzyli muzykę do hitowej gry komputerowej Myst IV i do filmów anime, a szczególnie lubi ich publika niemiecka i japońska. W sobotę okaże się, czy KzWW przy współakompaniamencie AUKSO zakorzeni coś także w uszach i sercach tyskiej publiki.

Kapela ze Wsi Warszawa wystąpi w składzie Magdalena Sobczak-Kotnarowska (wokal, cymbały), Sylwia Świątkowska (wokal, skrzypce, skrzypce płockie), Ewa Wałecka (wokal, skrzypce), Piotr Gliński (bęben baraban, perkusja), Paweł Mazurczak (kontrabas), Maciej Szajkowski (polski bęben ramowy, perkusja), Miłosz Gawryłkiewicz (trąbka), Mariusz Dziurawiec (realizacja dźwięku).

Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Bilety w cenie 40-70 złotych nabyć można w sieci Ticketmaster oraz w samej Mediatece na godzinę przed koncertem.

voo voo

Może Cię zainteresować:

Voo Voo kontra AUKSO w tyskiej Mediatece. Drugie spotkanie kameleonów

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/03/2023

AUKSO

Może Cię zainteresować:

AUKSO nominowane do trzech Fryderyków. Prestiżowe wyróżnienie tyskiej orkiestry kameralnej

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/03/2023