Roztomili kamraciŏ Ślōnska! Siódma edycja konkursu wiedzy o regionie dla uczniów Silesia Incognita

Muzeum Miejskie w Tychach wraz z tutejszą SP nr 37 organizuje siódmą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prezentacji fascynujących historii trwają do 12 kwietnia.

Silesia Incognita jest kierowana do uczniów starszych (VI-VIII) klas szkół podstawowych z naszego województwa. W ramach zgłoszeń uczniowie w duetach składają prace konkursowe poświęcone oryginalnym historiom z Górnego Śląska. Laureatów czeka nie lada gratka - wycieczka do europarlamentu, gdzie ugości ich górnośląski europoseł Łukasz Kohut.


Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy (...) także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów i uczennic związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji - tłumaczą ideę konkursu jego organizatorzy.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu prezentacji, filmu, reportażu/fotoreportażu lub miniprzewodnika poświęconego wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów regionu. Po ocenie autorzy i autorki trzydziestu najlepszych prac zmagać się będą w finale z testem przedmiotowej wiedzy.

Jurorzy konkursu prezentują rozległe spektrum znawców górnośląskiej historii i kultury

Jury stanowią historyk Michał Dzióbek ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik, etnolożka Klaudia Roksela znana z promującej śląską kulturę marki Gryfnie i reportażystka Dorota Brauntsch, autorka książki „Domy bezdomne”. Patronat honorowy nad konkursem objął po raz czwarty wspomniany Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Roztomili kamraciŏ Ślōnska! Baby, chopy a bajtle, kere przajōm naszymu hajmatowi! - zaprasza do uczestnictwa po śląsku tyskie Muzeum Miejskie.

Zgłoszenia do VII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie Silesia Incognita 2023

Zgłoszenia przyjmowane będą do 12 kwietnia. Dla zgłoszeń przesłanych do 3 kwietnia przewidziano możliwość konsultacji ich treści. Wyniki pierwszego etapu poznamy 5 maja, a etap finałowy i wręczenie nagród przewidziano 3 czerwca w Tychach.

Regulamin VII edycji Silesia Incognita dostępny jest tutaj. Oświadczenie, materiały pomocnicze, spis powtarzających się tematów oraz instrukcje dostępne są do pobrania w załącznikach pod ogłoszeniem tutaj.

Do dyspozycji w kwestiach merytorycznych pozostaje Marcin Melon z SP 37 (marcinmelon1979@gmail.com), a w organizacyjnych - Natalia Sitko z Muzeum Miejskiego
(32 327 18 20–21; konkurs@muzeum.tychy.pl).

Tychy Osiedle A Kierunek GZM 2022 święto Metropolii

Może Cię zainteresować:

Konkurs na program lipcowego festiwalu wydarzeń i wycieczek po wspólnej Metropolii. Potrwa dwa dni

Autor: Redakcja

27/02/2023

Sanktuarium świętego Walentego w Bieruniu

Może Cię zainteresować:

Walencinek w Bieruniu - sanktuarium św. Walentego o niesamowitej historii i tradycjach

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/02/2023