Rozbójnik, działkowicz i harmonia. Nowa wystawa w Gemini Park Tychy

Od dziś (piątek, 16 lutego) w „Oknie na kulturę” w CH Gemini Park w Tychach wystawiane są cztery projekty zrealizowane w ramach zeszłorocznej edycji Tyskiego Banku Kultury.

MCK Tychy
Tyski Bank Kultury - projekty 2023

Celem TBK jest urozmaicanie propozycji kulturalnych w Tychach o nietypowe pomysły uzdolnionych mieszkańców. W prowadzonym przez tyskie MCK butiku między sklepami Dealz i Big Star prezentowane są efekty dziewiątej edycji programu.

Pierwsza z realizacji to „Mozaiki SŁOWOmocne”. Autorka Aneta „Touanda” Mlaś stworzyła pięć ceramicznych mozaik w kształcie kół o średnicy 50 cm, których centralnym elementem jest jedno spośród pięciu haseł promujących dobrą samoocenę. W kolejnych miesiącach kompozycje trafią do tyskich szkół i placówek dla dzieci i młodzieży.

Drugim jest album fotograficzny „[R. O. D], czyli Rodzinna Opowieść Działkowa”. To dokument cyklu życia, które na działce spędzał dziadek autora. Kluczowymi elementami projektu są starannie wybrane fotografie i skany notatek, które powstawały na przestrzeni trzech dziesięcioleci.

Trzecim wystawianym projektem jest książka autorstwa Bartłomieja Szymczyka „Powrót Barubara” - kontynuacja przygód tytułowego zbója, która łączy wątki bajkowe i fantastyczne i osadza je w realiach Tychów. Autor adresuje książeczkę także do tych, którzy wciąż mają w sobie wewnętrzne dziecko, poczucie humoru i dystans do otaczającego świata.

Ostatnia z prezentowanych prac to „Muzyka Natury” kompozytora Przemysława Schellera - trzy utwory dla duetu z wiolonczelistą Piotrem Gachem. Kompozycje nagrano w technologii pozwalającej na uchwycenie trójwymiarowości dźwięku w sposób niedostępny dla tradycyjnych metod. Dźwięki przyrody są w kompozycjach integralną częścią muzyki dzięki wykorzystaniu ich w tworzeniu warstwy elektronicznej.

Ekspozycja dostępna będzie do 29 marca.

Steampunk Steni Dyduch - wystawa

Może Cię zainteresować:

Steampunkowa wystawa w tyskim browarze. Kłęby pary i cudaczne artefakty

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/02/2024

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Może Cię zainteresować:

Spore pieniądze czekają na twórców. IV edycja Tyskich Inicjatyw Kulturalnych

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/02/2024

Miejska Galeria Sztuki OBOK w Tychach

Może Cię zainteresować:

XXX MGO, czyli pospolite ruszenie na 30-lecie najważniejszej galerii w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

31/01/2024