Samorządy mają otrzymać ponad 23 mld zł. Ruszył nowy nabór do Polskiego Ładu

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki we wtorek, 28 grudnia 2021 r., ogłosił drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Do samorządów ma trafić ponad 23 mld zł.

Tomasz Stankiewicz
Mateusz Morawiecki

- Kończy się kolejny rok pod znakiem pandemii i jeżeli chcemy gospodarczo jak najlepiej wyjść z tych ogólnoświatowych tarapatów to musimy inwestować. Inwestycje są kluczem do tworzenia nowych miejsc pracy, modernizacji państwa i infrastruktury – mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem premiera ma się do tego przyczynić Program Inwestycji Strategicznych. Właśnie ruszył drugi nabór po środki z tego programu.

- Będziemy kładli nacisk na projekty modernizacyjne i te, które tworzą miejsca pracy. Zgodnie z nasza obietnicą Polski Ład ma przyczynić się do utworzenia około pół miliona nowych miejsc pracy – mówił Mateusz Morawiecki.

W drugim naborze do Programu Inwestycji Strategicznych, który zakończy się 15 lutego 2022 r., samorządy mogą składać trzy wnioski – do 5 mln zł, do 30 mln zł oraz do 65 mln zł. Premier Morawiecki podkreślił, że środki z pierwszego naboru otrzymało blisko 100% samorządów. W pierwszej turze pula środków wyniosła ok. 23 mld zł. Drugi nabór środków ma się zamknąć w kwocie 20 mld zł. Bezzwrotne dofinansowanie może wynieść nawet do 95% wartości inwestycji.

Samorządowy podkreślają, że rządowy Polski Ład, który jest przedstawiany jako pomoc i wsparcie, oznaczać będzie znaczne uszczuplenie gminnych budżetów. Związek Miast Polskich przeanalizował rządowy program w zakresie podatków i z tych wyliczeń wynika, że samorządy w ciągu 10 lat stracą na tych zmianach 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska 27 mld zł.

Tychy mają stracić 62 mln złotych

– Z powodu Polskiego Ładu w budżecie Tychów zabraknie prawie 62 mln zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca Tychów daje kwotę 500 zł, które każdy mieszkaniec straci. Mamy więc teraz do czynienia z programem 500 minus – informował Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba. Na Polskim Ładzie możemy w Tychach stracić prawie 62 mln zł! Może to oznaczać rezygnację z wielu zaplanowanych inwestycji: nowych mieszkań, dróg, chodników czy kolejnego przedszkola - dodał prezydent Tychów

Przeczytaj więcej: Prezydent Tychów apeluje w obronie społeczności lokalnych i regionalnych