Senator Dziuba pożegnał się z Tychami. UM opuszcza też wieloletnia skarbnik

Wczoraj (czwartek 26 października) podczas sesji tyskiej odbyło się pożegnanie odchodzącego na fotel senatora wieloletniego prezydenta Andrzeja Dziuby oraz miejskiej skarbnik Urszuli Dryki, która piastowała to stanowisko od 1993 roku.

UM Tychy
Pożegnanie Andrzeja Dziuby i Urszuli Dryki

Rządzący Tychami nieprzerwanie od 2000 roku wrocławianin odebrał w tym tygodniu zaświadczenie o wyborze na senatora, jednak ma jeszcze czas na przeprowadzkę - pierwsze posiedzenie nowego parlamentu odbędzie się dopiero 13 listopada. „Żelazny” samorządowiec nie szczędził ciepłych słów swoim współpracownikom i mieszkańcom, którzy pięciokrotnie uczynili go prezydentem.

Nie ma takiego drugiego stanowiska w mieście, gdzie można poznać tylu fantastycznych ludzi. Wszystko, co dzieje się w życiu miasta, te wszystkie nitki zbiegają się gdzieś w gabinecie prezydenta. Każdy dzień pracy był inny - inne wyzwania, inni ludzie, to jest naprawdę nieocenione - mówił na zgromadzeniu Andrzej Dziuba.

Swój wynik w wyborach parlementarnych - 80 tysięcy głosów - porównywał natomiast do wielkiej sportowej areny (senator dał się poznać jako wielki orędownik inwestycji w lokalny sport, a w latach 90. kierował hokejowym GKS Tychy).

Eks-prezydent obiecuje, że w Warszawie nie zapomni o sprawach samorządu.

Prezydent powoływał się na wysokie lokaty miasta w różnych rankingach i konkursach - Tychy od lat zajmują wysokie pozycje w badaniach zdrowia publicznego, zadowolenia mieszkańców, przyjaznego samorządu czy zrównoważonego rozwoju i zdrowych finansów publicznych. Te ostatnie kwestie poruszała odchodząca na emeryturę skarbnik:

- Te 30 lat na stanowisku Skarbnika to były lata ogromnych wyzwań, ogromnych zmian społecznych i politycznych. To sprawiło, że ta praca stała się niezwykle inspirująca, a czasami nawet ekscytująca. Adrenaliny nigdy nie brakowało - ani mnie, ani moim współpracownikom. (…) Wzajemne zaufanie i szacunek to naprawdę coś, za co trzeba dziękować i za co trzeba być wdzięcznym. Dziękuję wszystkim za życzliwą i spokojną współpracę - mówiła Urszula Dryka.

Kto tu teraz rządzi?

Obowiązki prezydenta pełni obecnie sekretarz miasta Aneta Luboń-Stysiak, a wkrótce premier Morawiecki mianować ma komisarza, który teoretycznie ma sprawować władzę w mieście do wyborów samorządowych w kwietniu przyszłego roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że nastąpi zmiana koalicji rządowej, a nowy premier „podmieni” komisarza na kogoś związanego ze swoim środowiskiem.

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" 2023

Może Cię zainteresować:

Kolejna ważna nagroda dla władz Tychów. Piąte miejsce w rankingu „Rzeczpospolitej”

Autor: Arkadiusz Korejwo

23/10/2023

Andrzej Dziuba

Może Cię zainteresować:

No i stało się. Po 23 latach Andrzej Dziuba schodzi z urzędu prezydenta Tychów

Autor: Arkadiusz Korejwo

17/10/2023

Glosowanie urna

Może Cię zainteresować:

Wyniki wyborów parlamentarnych 2023 z 50 proc. obwodów. W okręgu katowickim PiS ciągle topnieje

Autor: Katarzyna Pachelska

16/10/2023

czytaj więcej:

Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Tychy

Czy Tychy poradziły sobie z pandemią?

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" 2023

Ważna nagroda dla władz Tychów. 5. miejsce w rankingu „Rz”

Andrzej Dziuba

Po 23 latach Dziuba schodzi z urzędu prezydenta Tychów

Tychy

Plany inwestycji władz Tychów od 2023

Urząd Miasta Tychy

Budżet Tychów na 2023 przyjęty jednogłośnie

Mufid majnun c M1a U42 Fn Rg unsplash

Dyskryminacja wobec niezaszczepionych?

Grzegorz Kołodziejczyk po prawej

Tyski radny usunięty z klubu radnych PiS