Setki tyskich gospodarstw domowych ze wsparciem w nowym programie przejścia na OZE

Ponad 100 milionów czeka do podziału na eko-energię w domach tyszan, którzy zdecydują się na uczestnictwo w nowym programie antysmogowym. Dodatkowo ruszył nabór uzupełniający do działającego już programu „Stop Smog”.

Tychy

Na dzisiejszej (3 kwietnia) konferencji w katowickim urzędzie marszałkowskim ogłoszono przyznanie unijnych funduszy w kwocie 93 milionów złotych na dofinansowanie m.in. fotowoltaiki i pomp ciepła dla prywatnych domów w Tychach i Wyrach.

Projekt „Postaw na OZE” o łącznej wartości ponad 109 milionów złotych obejmuje Tychy i Wyry; ma ułatwić właścicielom domów jednorodzinnych „przesiadkę” na odnawialne źródła energii i obniżkę opłat za ogrzewanie i prąd poprzez dopłaty do zakupu i instalacji fotowoltaika, powietrznych pomp ciepła i magazynów energii elektrycznej.

Z programu skorzystać ma około 850 mieszkańców

Działania są częścią tzw. Inicjatywy Antysmogowej - wojewódzkiego programu dbałości o czyste powietrze - oraz unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Dodatkowo w ramach programu prowadzone będzie zasadzenie drzew na posesjach, montaż kompostowników i ławek fotowoltaicznych oraz usługi doradcze.

Stop Smog - nabór dodatkowy

Od 2 kwietnia trwa także nabór uzupełniający do programu Stop Smog, którego celem jest wsparcie mieszkańców domów jednorodzinnych o niższych dochodach w wymianie bądź naprawie kominów, stolarki okiennej, wentylacji i kopcących pieców i kotłów na bardziej efektywne, jak również dociepleniu budynków czy instalacji OZE. Chętni wnioskować mogą też o podłączenie do CO i/lub sieci gazowej.

Przewiduje się nabór siedmiu wniosków - nie dłużej jednak niż do dnia 30 kwietnia 2025 roku.

Więcej informacji nt. Stop Smog dostępne na tej stronie. Pytania dotyczące naboru można przesyłać e-mailem (oze@umtychy.pl) lub zadawać telefonicznie (32 776 39 15).

Konferencja prasowa w UM Tychy 2 kwietnia 2024

Może Cię zainteresować:

Oficjalna konferencja nt. pomocy dotkniętym wybuchem gazu w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

02/04/2024

Panel fotowoltaiczny

Może Cię zainteresować:

Będą się uczyć od Norwegów. Tyski samorząd z nagrodą za wsparcie OZE dla mieszkańców

Autor: Arkadiusz Korejwo

12/12/2023

Parking systemu P+R w Tychach

Może Cię zainteresować:

Tyskie park & ride wprowadza nowe opłaty. Póki co niewielkie

Autor: Arkadiusz Korejwo

01/04/2024