Sukces kryminalnych z Mikołowa w walce z oszustami. Bezczelność nie popłaciła

Wydział kryminalny komendy powiatowej policji w Mikołowie zatrzymał 44-letniego Rumuna - członka szajki, która metodą "na policjanta" próbowała oszukać 82-letnią seniorkę na kwotę 33 tysięcy złotych. Jak wpadli metodą wyłudzacze?

Policja mikołów 12 06 2023 1

W środę (7 czerwca) przed południem mikołowscy kryminalni otrzymali informację o 82-latce, która rozmawia przez telefon z podającym się za policjanta mężczyzną. Oszust zapewniał, że prowadzona przez niego akcja służy właśnie rozbiciu grupy okradającej konta bankowe - jest to jedna z najpopularniejszych metod takich wyłudzeń.

"Policjanci" prosili o...paczkę z biźuterią

W tym wypadku złodzieje nie chcieli korzystać z elektronicznych transferów - mikołowianka została poinstruowana o konieczności przekazania gotówki i biżuterii mężczyźnie, który miał zjawić się wkrótce pod jej domem i odebrać paczkę z kosztownościami.

Seniorka zorientowała się wtedy że coś jest nie tak - nawiązała kontakt z wnukiem, który przekazał sprawę prawdziwym policjantom.

Udało się dzięki temu schwytać tak zwanego odbieraka - tak w żargonie określa się kuriera odbierającego łup w tego typu przestępstwach. Zatrzymany to 44-letni obywatel Rumunii - usłyszał już zarzut usiłowania oszustwa, a w piątek (9 czerwca) sąd wydał nakaz zatrzymania go w areszcie.

Funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto. Apel kierowany jest nie tylko do seniorów, ale przede wszystkich do ich bliskich, by informować i uczulać najstarszych członków rodzin o doskonale prosperujących przestępczych technikach - przypominają przy okazji policjanci.
Pożar Tychy

Może Cię zainteresować:

Mama Marcina zginęła w ewakuacji z płonącego mieszkania na Dębowej. Apel o pomoc

Autor: Arkadiusz Korejwo

12/06/2023

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023

Policja mikołów 06 06 2023 1

Może Cię zainteresować:

3,5 promila u kobiety, ktora wjechała w budynek w Mikołowie

Autor: Redakcja

06/06/2023