Tarnogórscy policjanci przekazali do tyskiego muzeum karabinek Mausera. Zobacz zdjęcia

Historyczny karabinek trafił do Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach. Do tej pory broń bez wymaganej rejestracji posiadał mieszkaniec powiatu tarnogórskiego.

Tyskie muzeum otrzymało od tarnogórskich policjantów karabinek Mausera wzór 29, który był używany przez Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku. Ze względu na historyczną wartość mundurowi zdecydowali się przekazać broń do Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach.

W połowie 2021 roku policjanci z Tarnowski Gór zostali poinformowani o zabezpieczeniu broni palnej, która mogła pochodzić z końca XIX wieku. Jak się okazało był to karabinek Mausera wz. 29. Historyczny przedmiot znaleziono u mieszkańca powiatu tarnogórskiego. Jednak nie miał on wymaganej rejestracji na broń.

Zaangażowanie policjantów w przekazanie broni

Dalszym losem zabytku zainteresował się policjant z Referatu do spraw Wykroczeń- aspirant sztabowy Michał Piontek. To dzięki jego zaangażowaniu świetnie zachowany egzemplarz broni nie został przekazany do zniszczenia, ale trafił do muzeum.

– Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach, po uzyskaniu informacji o możliwości przekazania broni do zbiorów muzealnych, uruchomił procedurę jej przekazania. Następnie, do wniosku policjantów przychylił się Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach, wydając postanowienie, dzięki któremu możliwe było przekazanie mausera do muzeum – informują tarnogórscy policjanci.

Jak dodają mundurowi Mauser będzie mógł być odtąd oglądany i podziwiany przez kolejne pokolenia.

Ponad 100-letnia broń w tyskim muzeum

To nie pierwszy raz kiedy do tyskiego Muzeum Śląskiego Września 1939 roku trafia broń palna przekazana przez policję. Pod koniec września informowaliśmy o przekazaniu przez bieruńskich policjantów ponad 100-letniej broni.

Więcej na temat 100-letniej broni: Bieruńscy policjanci przekazali do tyskiego muzeum broń z XIX wieku

czytaj więcej:

Ponad 100-letnia broń trafiła do Tychów

Ponad 100-letnia broń w tyskim muzeum

IMG 20211229 195827

Podziemny parking przy lodowisku po naprawie

Possessed photography 5 Fft mck9gk unsplash

Zielone światło dla pieszych świeci się za krótko?

DSC04086

Kolejne zmiany w rozkładach jazdy. Sprawdź jakie

Uszkodzony szlaban

Próba kradzieży i zniszczenie na tyskim parkingu

Przed nami głosowanie na projekty z Budżetu Obywatelskiego

Przed nami głosowanie na projekty z Budżetu Obywatelskiego

Zniszczony korzeń przy ul. Cyganerii

TZUK wyraził niepokój co do działalności MZUiM Tychy!