Tegoroczne oskarowe filmy na Wilkowyjach! Już w poniedziałek pokaz pięciu nominowanych krótkich filmów

Pięć nominowanych do tegorocznych Oscarów filmów krótkometrażowych z różnych krajów wyświetli w poniedziałek (20 marca) Klub MCK na Wilkowyjach. Udział w pokazie jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

To będzie prawdziwa gratka dla tyskich kinomanów. Oddział Miejskiego Centrum Kultury na Wilkowyjach (ul. Szkolna 94) zaprezentuje nominowane do tegorocznych Oscarów fabularne "szorty" z pięciu europejskich krajów - i to ledwie tydzień po wręczeniu statuetek przez amerykańską Akademię Filmową.

Łączny czas filmów nominowanych ostatnio do Oscarów w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski wraz z materiałami dodatkowymi wyniesie 114 minut. Reprezentują kinematografię Irlandii, Włoch, Danii, Norwegii i Luksemburga.

Oto oskarowe propozycje wilkowyjskiegoklubu MCK:

„Irlandzkie pożegnanie” (An Irish Goodbye) w reżyserii Toma Berkeleya i Ross White opowiada o spotkaniu dwóch braci na rodzinnej farmie w Irlandii Północnej po wielu latach rozłąki. Przywodzi ich tam pogrzeb matki (granej przez Michelle Fairley - Catelyn Stark z „Gry o Tron”). Ich wyzwaniem jest dokończenie spraw pozostawionych przez przedwcześnie zmarłą kobietę.

„Ivalu” (Dania, reż. Anders Walter) bierze nazwę od swej bohaterki - zaginionej bez śladu grenlandzkiej dziewczyny, desperacko poszukiwanej przez młodszą siostrę mimo braku wsparcia ojca. W trakcie tej misji bezkresna dzika przyroda wyspy odkrywa przed nią swoje tajemnice.

„Uczniaki” (The Pupils, Włochy, reż. Alice Rohrwacher) to obraz laureatki Europejskiej Nagrody Filmowej (za pełnometrażowego Szczęśliwego Lazzaro) wyprodukowany przez nagrodzonego Oscarem reżysera Alfonso Cuaróna.

Film opowiada o fantazjach, pożądaniach, pragnieniu wolności i anarchii, które kiełkują w czasie świąt Bożego Narodzenia w umysłach niewinnych dziewcząt z katolickiej szkoły z internatem o surowym rygorze.

„Nocna jazda” (Night Ride, Norwegia, reż. Eirik Tveiten) - rzecz dzieje się w chłodną grudniową noc. Bohaterka Ebba doświadcza zbiegu okoliczności, który zmienia jej zwyczajny wieczorny powrót do domu tramwajem w przygodę.

„Czerwona walizka” (The Red Suitcase, Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad) przeniesie nas na luksemburskie lotnisku, na którym szestnastoletnia Iranka późnym wieczorem celowo zwleka z przejściem przez bramki bezpieczeństwa, by w końcu podjąć decyzję, która może zmienić jej życie na zawsze.

***

Poniedziałkowy pokaz oscarowych krótkich metraży rozpocznie się o godzinie 19. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy telefoniczne (32 227 26 22, 691 770 344) lub mailowe (klub@mck.tychy.pl).