Teleopaski dla seniorów w Tychach. Starsi ludzie mogą wezwać pomoc w każdej chwili. Sprawdź, jak można zdobyć taką opaskę

W Tychach seniorzy 60+ mogą zostać zaopatrzeni w specjalne opaski, podłączone do systemu teleopieki.

Materiały prasowe
Opaska dla seniora w Tychach

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach realizuje dla mieszkańców miasta usługi opiekuńcze w formie teleopieki. To kontynuacja realizowanego w Tychach od 2019 roku projektu pn. „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie”.

Teleopieka to system świadczący pomoc w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Umożliwia szybkie wezwanie pomocy w nagłych i niepokojących sytuacjach lub zasięgnięcia porady. Z systemu korzystają głównie osoby starsze, niepełnosprawne czy samotne.

- Teleopieka zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa i komfortu, zwiększa poziom niezależności i poprawia samopoczucie. Ponadto zapewnia kontakt z otoczeniem poprzez zapewnienie środowiskowej formy wsparcia. Całodobowa opieka zmniejsza także poziom stresu i uwalnia podopiecznych od poczucia, że są dla kogoś ciężarem. Dzięki alarmowej opasce umieszczonej na nadgarstku, wezwanie pomocy możliwe jest w każdej sytuacji, o każdej porze dnia i nocy – mówi Iwona Rogalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach.

MOPS dysponuje aktualnie ok. 40 teleopaskami dla osób starszych. - Urządzenie zawiera informację o m.in. tętnie czy temperaturze ciała, osoby którą ją nosi. Jest także specjalny sygnał SOS oraz sygnał „upadek”. Dzięki temu mamy od razu informację, że coś złego dzieje się z nasza babcią, dziadkiem czy rodzicem. Za pomocą jednego przycisku na opasce osoba starsza o każdej porze dnia i nocy może wezwać pomoc. Powiadomienie sms może trafić do trzech wskazanych osób – dodaje dyrektor MOPS.

Opaska zawiera także lokalizator, bardzo przydatny, gdy osoba nosząca opaskę cierpi np. na chorobę Alzheimera. Opaskę może dostać każdy niesamodzielny mieszkaniec miasta w wieku 60+. Po złożeniu wniosku do MOPS, pracownik socjalny przeprowadza wywiad z zainteresowanymi osobami.

Osoby zainteresowane tą formą wsparcia mogą nawiązać kontakt z pracownikiem socjalnym pierwszego kontaktu zgodnie z miejscem zamieszkania (wykaz pracowników socjalnych znajduje się na stronie internetowej MOPS Tychy) lub pod numerem telefonu Informacji tut. Ośrodka tj. (32) 323-22-63 w godzinach:

  • od poniedziałku do czwartku - 8:00 – 15:00
  • w piątek – 8:00 – 13:00.

Czytaj też: