To się zdarza raz na dekadę. Nadleśnictwo Kobiór daje obywatelom głos w sprawie zagospodarowania lasu

Do 21 grudnia 2022 r. trwają konsultacje społeczne w kwestii planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Kobiór oraz trzech innych nadleśnictw naszego województwa. Zainteresowani nie powinni zwlekać - taka okazja do wywarcia wpływu na zarządzanie państwowymi lasami zdarza się raz na 10 lat.

Nadleśnictwo Kobiór
Las Kobiór

Nadleśnictwo Kobiór obejmuje obszar 213 km kwadratowych - to prawie tyle, co cały powiat mikołowski albo trzykrotność obszaru Tychów. W jego skład wchodzą lasy w okolicach Tychów, Pszczyny i południowej części powiatu mikołowskiego. Teraz mieszkańcy, którzy chcą coś na tych terenach poprawić, mają do 21 grudnia okienko, którego nie mogą przegapić - następna okazja zdarzy się dopiero w 2032 roku.

Pozostałe jednostki terytorialne Lasów Państwowych z naszego regionu uczestniczące w akcji to Zawadzkie, Świerklaniec i Ujsoły. Rok temu uczestniczyło w nich nadleśnictwo Brynek (pow. tarnogórski); jedna z tamtejszych aktywistek Magdalena Gościniak motywuje w mediach społecznościowych do składania wniosków o zmiany w Planach Urządzenia Lasu (PUL):

Wpłynęły 254 wnioski, a LP [Lasy Państwowe] zmieniły PUL! Każdy, kto wysłał wniosek, ocalił [mniej więcej] 2 hektary lasu. Wspólnie zmniejszyliśmy wyrąb o obszar niemalże Parku Śląskiego, jednego z największych parków w Europie (...) Gdy okienko konsultacyjne się zamknie, PUL zostanie przygotowany, minister go podpisze...to przez kolejną dekadę nie zrobimy nic, bo nie będziemy mieć żadnych narzędzi umożliwiających zmianę.

8 grudnia odbyło się w tej kwestii internetowe seminarium grupy Lasy i Obywatele wyjaśniające jak w praktyce wyglądają takie działania; społecznicy zachęcają zainteresowanych działaniem miłośników lasu do zadawania pytań poprzez ich facebookowy profil o tej samej nazwie.

Strona Nadleśnictwa Kobiór znajduje się pod tym linkiem.

FB Lasy i Obywatele/ak

Spolecznik

Może Cię zainteresować:

Tyski Społecznik Roku 2022 - znamy wyróżnionych. Coraz więcej zgłoszeń i nowa kategoria - wolontariusz roku

Autor: Redakcja

02/12/2022