Troje mistrzów, pięć dni, XV edycja. W środę rusza tyskie święto monodramu MoTyF 2023

Lada chwila rusza 15. edycja festiwalu monodramu organizowanego przez Teatr Mały w Tychach. Obok śmiałych dzieł na jednego aktora biorących udział w konkursie odbędą się trzy przedstawienia solowe wielkich postaci polskiego aktorstwa.

Monodram jest uważany za jedną z najtrudniejszych form ekspresji scenicznej. Samotne odgrywanie spektaklu-monologu wymaga wiele finezji, umiejętności formalnych i pewnego daru do podtrzymywania uwagi. Jednocześnie, uwypuklony indywidualizm aktora czyni z przedstawienia coś bardzo osobistego, szczególnie gdy odtwórca jest też autorem tekstu.

W tegorocznej, piętnastej edycji niszowego (choć monodram nie jest formą w świecie teatru rzadką) tyskiego festiwalu MoTyF poprzeczka została zawieszona wysoko. Między 8 a 12 marca widzowie Teatru Małego będą mogli obok dziewięciu zakwalifikowanych sztuk konkursowych obejrzeć trzy spektakle mistrzowskie.

Doniosłe tematy, tuzy i dreszcze. Nurt mistrzowski MoTyF 2023

Tegoroczny MoTyF rozpocznie się w środę (8 marca 2023 r.) o godzinie 18 od „Życia pani Pomsel” - pierwszego monodramu w karierze Anny Seniuk na podstawie pamiętników sekretarki Josepha Goebbelsa. Będzie to polska prapremiera dzieła opartego o te wstrząsające wspomnienia, zaadaptowane pierwotnie przez scenarzystę filmowego Chrisa Hamptona (Niebezpieczne związki).

W sobotę obchodząca jubileusz 50-lecia działalności scenicznej (debiutowała z wysokiego C - w roli panny młodej w Weselu Andrzeja Wajdy) Ewa Ziętek zaprezentuje „Nieostrość widzenia” - historię przeplatającą ze sobą doświadczenia i losy aktorki i łączniczki AK w czasie powstania oraz związanej obecnie z warszawskim Teatrem Kwadrat jubilatki.

Zamykający wydarzenie spektakl "Wokół Szekspira" - fragmenty monologów z największych dzieł geniusza ze Stratford - zaprezentuje w niedzielę gigant polskiego aktorstwa Andrzej Seweryn, dyrektor stołecznego Teatru Polskiego. Jest on także przewodniczącym jury tegorocznego konkursu. Sztuki ocenią wraz z nim prof. Anna Kramarczyk, prof. Katarzyna Flader-Rzeszowska i Paweł Drzewiecki.

Gala finałowa konkursu XV Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF

9 marca

 • 17:00, Teatr Mały
  Jordan”. Zuzanna Bernat
 • 18:30, Pasaż Kultury Andromeda
  Bezgłośna samotność”, Robert Konowalik
 • 19:45, Teatr Mały
  Czy podoba ci się tutaj?”, Lidia Wiśniewska

10 marca

 • 16:00, Teatr Mały
  Jestem baba. Rzecz być może o Annie Świrszczyńskiej”, Katarzyna Faszczewska
 • 18:00, Teatr Mały
  Pani Sand”, Joanna Sobocińska-Korczak
 • 21:00, Teatr Mały
  Stand up”, Aleksandra Gosławska

11 marca

 • 12:30, Pasaż Kultury Andromeda
  Wyznania”, Grzegorz Piekarski
 • 14:15, Pasaż Kultury Andromeda
  Raz dokoła. Kobiety Wesela”, Kinga Kowalska
 • 16:15, Pasaż Kultury Andromeda
  Kaczmarek”, Paweł Ziegler

Jest to 9 wyselekcjonowanych z ponad czterdziestu zgłoszeń

Propozycje te cechuje bardzo wysoki poziom artystyczny oraz bogactwo zastosowanych form scenicznego wyrazu. Dziękujemy wszystkim, którzy zgłaszając się do tegorocznego konkursu, zechcieli podzielić się z nami swoją wrażliwością i talentem - mówią o zgłoszeniach organizatorzy z Teatru Małego.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie ponadto tematyczne forum, które odbędzie się stacjonarnie w Teatrze Małym - z możliwością uczestnictwa online - w trzech turach: w czwartek o godzinie 21, w piątek o 19 i w sobotę o 20:30.

Wstęp na spektakle w nurcie konkursowym jest wolny

Wejściówki należy odebrać w kasie Teatru Małego. Zainteresowani spektaklami mistrzowskimi mogą nabyć na nie bilety w cenie 50 złotych w kasie oraz tutaj.

Kolacja dla glupca

Może Cię zainteresować:

Kultowa komedia z Cezarym Żakiem i wielka historia na lekko. Weekendowy repertuar Teatru Małego w Tychach

Autor: Redakcja

24/02/2023

Sylwester 2022 teatr mały

Może Cię zainteresować:

Na Sylwestra komedia o Szymborskiej i Herbercie w Teatrze Małym. Wieczór z dowcipem dla koneserów

Autor: Redakcja

27/12/2022