Turek czy Niemiec - oto jest pytanie. Film "Almanya" w sobotę w tyskim kinie plenerowym

W ramach letniego cyklu Kino FreeLove w dziedzińcu przy siedzibie tyskiego MCK do zobaczenia będzie w sobotę (15 lipca) film „Almanya” traktujący o dylematach wielopokoleniowej rodziny, w której część woli być Turkami, a część Niemcami.

o \

MCK Tychy
Almanya

Tytuł filmu oznacza w języku tureckim Niemcy - reżysrka i scenarzystka Yasemin Şamdereli podejmuje w nim temat dwoistości niemieckich Turków/tureckich Niemców i integracji tej wielomilionowej mniejszości - problemu, który staje się niewątpliwie bliższy mieszkańcom Polski od czasu wybuchu wojny w Ukrainie i exodusu tamtejszej ludności, głównie do naszego kraju. Podziały między kulturami, o których opowiada ten obraz, są jednak o wiele wyraźniejsze i głębsze.

Komediodramat z 2011 roku opowiada o wielopokoleniowej rodzinie - tradycyjnym tureckim klanie - osiadły od kilku dekad w Niemczech. Przez pryzmat zróżnicowanej wiekiem i stopniem przywiązania do ojczystej kultury rodziny przedstawione są w nim imigranckie dylematy - asymilować się czy żyć w osobnym środowisku? Kto jest „swój”, a kto „ten inny”? Opowieść o zderzeniu konserwatywnych obyczajów z niemieckim liberalnym społeczeństwem jest odbiciem prawdziwej historii jej twórczyni.

„Almanya” dla każdego widza może być historią o czymś innym. Czy dla Ciebie będzie opowieścią o wartościach uniwersalnych, a może o schematycznym pojmowaniu świata? - czytamy w opisie filmu.

Sobotni pokaz pod siedzibą przy Bohaterów Warszawy 26 rozpocznie się o 21:30; wstęp wolny.

Klub górnika not tychy

Może Cię zainteresować:

Spacer po Tychach śladami wybitnego architekta Marka Dziekońskiego

Autor: Arkadiusz Korejwo

13/07/2023

Chrzciny 2023 film

Może Cię zainteresować:

Wraca kino plenerowe w tyskim MCK. Na początek tragikomiczne „Chrzciny”

Autor: Arkadiusz Korejwo

30/05/2023

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023