Tychy będą miały centrum? „Nadszedł czas, by dokończyć nasze miasto”

Miasto Tychy ogłosiło, że trwają prace nad zagospodarowaniem i wyznaczeniem centrum miasta. Proponowanym centrum jest obszar wokół al. Jana Pawła II.

Urząd Miasta Tychy
Bez tytułu

Tychy są jednym z nielicznych miast, które nie posiadają oficjalnego centrum miasta. Powstające miasto miało być sypialnią znajdujących się wokół miejscowości na terenie, których znajdowały się liczne zakłady pracy. Była to jedna ze sztandarowych inwestycji socjalizmu. Pierwszym takim projektem była budowa Nowej Huty w Krakowie.

Nowe osiedle czy centrum z prawdziwego zdarzenia?

Jeszcze w styczniu na sesji rady miasta prezydent Tychów Andrzej Dziuba mówił, że przy al. Jana Pawła II może powstać nawet ponad tysiąc mieszkań. Z kolei na jednej z komisji Andrzej Dziuba mówił, że jeden tyski deweloper chce przejąć tereny przy al. Jana Pawła. Pod koniec lutego prezydent Tychów twierdził, że „nikt z nas jeszcze nie wie, co na tym terenie może powstać”. – Niewielki jest opór przeciwko temu, co próbujemy zrobić – sugerował Andrzej Dziuba.

We wtorek 21 grudnia miasto poinformowało o rozpoczęciu działań dążących do stworzenia nowego centrum Tychów. Równocześnie urzędnicy zachęcają do wypełnienia ankiety, która pomoże poznać

  • potrzeby
  • preferencje
  • wyobrażenia

tyszan o tym jak ma wyglądać centrum miasta.

Kto zajmie się wyglądem przyszłego centrum?

Wyglądem przyszłego centrum Tychów ma zająć się Michał Lorbiecki, który do tej pory pracował jako miejski urbanista w wydziale Planowania Przestrzennego i Urbanistyki, dodatkowo pełni funkcję Oficera Pieszego. Do szeregu obowiązków tyskiego urbanisty doszło piastowanie stanowiska pełnomocnika prezydenta ds. nowego centrum miasta Tychy.

Oprócz trwających prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wypracowaliśmy kierunek rozwoju tego obszaru – mówi Michał Lorbiecki, urbanista, pełnomocnik prezydenta ds. nowego centrum miasta Tychy.

Ankieta w sprawie centrum Tychów

Ankieta dostępna jest elektronicznie, a także można ją pobrać ze strony urzędu miasta - po wypełnieniu można ją zwrócić:

  • w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy przy Al. Niepodległości 49,
  • elektronicznie (przesyłając skan lub zdjęcie) na adres mailowy: michal.lorbiecki@umtychy.pl

Więcej informacji o konsultacjach można uzyskać pisząc na powyższy adres mailowy lub dzwoniąc pod numer telefonu 32 776 3768.

Miasto zamieściło film wyjaśniający plany związane z budową centrum