Tychy: Przebudowa ulicy Grota-Roweckiego. Dwa ronda i zwężenie jeszcze nie w tym roku

Ponad rok od zapowiedzi urzędu miasta pojawiła się informacja, kiedy można spodziewać się prac zmierzających do „metamorfozy” ulicy Grota-Roweckiego w Tychach. Zastępca prezydenta miasta mówił o 2022 roku, ale ostatecznie będzie trzeba jeszcze poczekać.

Wstępna koncepcja przedstawiająca przebudowę ulicy Grota-Roweckiego w Tychach pojawiła się w maju 2021 roku. Wtedy urzędnicy na czele z Michałem Lorbeckim, tyskim oficerem pieszym zapowiadali, że ulica zmieni swój charakter. Ma być bardziej przyjazna mieszkańcom, a nie samochodem – Spacer ul. Grota-Roweckiego w cieniu drzew, bezpieczny przejazd rowerem czy towarzyska rozmowa przy kawie wśród zieleni. Dziś wydaje się to niemożliwe, bowiem ulica ta zdominowana jest przez samochody. Niebawem to się zmieni – informowali urzędnicy.

Niebawem, czyli w 2023 roku. Na spowolnienie prac miało wpłynąć wprowadzanie systemu ITS i przebudowa wiaduktu. – MZUiM zlecił opracowanie projektu przebudowy ul. Grota Roweckiego (na odcinku od al. Niepodległości do al. Jana Pawła II) firmie DROCAD. Dokumentacja powinna być gotowa na początku 2023 roku – informują pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. Zapytany przez nas Igor Śmietański zastępca prezydenta Tychów jeszcze w czerwcu mówił „Jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawców i chcielibyśmy już w tym roku rozpocząć prace”. Po zapytaniu w urzędzie miasta okazało się jednak, że terminy są takie, jak podaje MZUiM.

Kompleksowe centrum miasta Tychy

W maju 2021 roku zastępczyni prezydenta Tychów Hanna Skoczylas mówiła: „Dziś ulica Grota-Roweckiego służy głównie samochodom, a przejście przez drogę jest dużym wyzwaniem zwłaszcza dla osób starszych. Chcemy nadać temu miejscu nowy charakter, tak by stało się naturalnym centrum miasta oraz miejscem spotkań mieszkańców”. Po ponad roku wiadomo, że tyski urząd miasta zaplanował budowę „nowego centrum Tychów” na terenie przy al. Jana Pawła II. Nie sposób nie łączyć dwóch inwestycji w jedno. Miasto chce skoncentrować miejskie życie właśnie wokół wspomnianego rejonu. Tylko po raz kolejny warto zadać pytanie: co Tychy mają, lub będą mieć do zaoferowania, żeby przyciągnąć mieszkańców i najemców właśnie w te miejsca?