Tychy przyznały stypendia "Quod discis tibi discis" dla najzdolniejszych studentów!

Podczas sesji Rady Miasta Tychy, 28 października 2021 roku 7 osób otrzymało stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe i zaangażowanie w pracę na rzecz promocji i rozwoju miasta Tychy.

Fot. Kamil Peszat / UM Tychy
Stypendium

7 osób otrzymało stypendia "Quod discis tibi discis"(„Czegokolwiek się uczysz dla siebie się uczysz”). Wnioski o stypendia mogli składać studenci, których średnia ocen pozwala otrzymać stypendium naukowe w macierzystej uczelni.

Pochwały od prezydenta Tychów

- To bardzo potrzebna i dobra inicjatywa Rady Miasta Tychy, aby wyławiać takich uzdolnionych ludzi. Wszystkim nam bardzo zależy na tym, aby te wybitne osoby zostały z nami w Tychach. Oczywiście nie zawsze się to udaje, ale mamy bardzo uzdolnioną młodzież i staramy się ich w różny sposób doceniać i nagradzać. Mamy inne stypendia np. Tyskie Orły, ale to, które dziś wręczamy studentom, którzy nie tylko są świetni i osiągają bardzo dobre wyniki na swoich uczelniach, ale również angażują się społecznie jest szczególne. Powiedziałbym – elita z elit – mówił na sesji Rady Miasta Tychy – Andrzej Dziuba – prezydent Miasta Tychy. Życzymy im dalszych sukcesów - przede wszystkim ukończenia studiów, powodzenia w pracy zawodowej i dalszej karierze. Trzymamy za nich kciuki, by osiągali kolejne sukcesy! – dodał prezydent.

Jak informuje Urząd Miasta Tychy wysokość stypendium ustala się na jednokrotność kwoty bazowej określonej każdorazowo w budżecie państwa i stanowiącej podstawę do obliczania diet radnych miasta Tychy, kwota ta jest kwotą brutto i wynosi 1 789,42 zł.

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Tychów za wspieranie naszych talentów i motywowanie nas do dalszej pracy twórczej – powiedzieli zgodnie stypendyści podsumowując uroczystość.

Kto otrzymał Stypendia "Quod discis tibi discis"?

  • Łukasz Antkowiak
    Student kierunku Lekarskiego na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (oddział Zabrze). Przyszły lekarz prowadzi projekty badawcze, publikuje w prasie specjalistycznej oraz bierze udział konferencjach naukowych.
  • Michał Botor
    Student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na na Wydziale Instrumentalnym. Uczestnik wielu koncertów min. Jubileuszowych XXX Tyskich Wieczorów Kolędowych. Finalista 11 Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej w Gdańsku oraz I Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” w Łodzi.
  • Agnieszka Czapska
    Studentka kierunku Lekarskiego na Wydziale Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Finalistka licznych Olimpiad przedmiotowych. Wolontariuszka IX Tyskiego Półmaratonu oraz Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.
  • Kamil Janko
    Student Warszawskiej Szkoły Filmowej na Kierunku Reżyseria Filmowa. Zwycięzca prestiżowego konkursu Grand Video Awards 2020, w kategorii Wideotutorial, konkursu wyróżniającego najlepszych polskich twórców wideo działających w sieci. Twórca krótkometrażowego projektu filmowego pod tytułem „Fenomen” realizowanego min. w Tychach.
  • Piotr Pudełko
    Absolwent Szkoły Muzycznej w Tychach oraz Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest nauczycielem w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, a także akompaniatorem grup teatralnych i zespołów tanecznych. W 2015 roku Piotr Pudełko wygrał Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, drugą nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. H. M. Góreckiego, który organizowany jest przez Filharmonię Śląską w Katowicach. W konkursie Filharmonii zdobył drugie miejsce za utwór "Pater Noster na chór mieszany a cappella". Nagrodą w konkursie jest premierowe wykonanie utworu w trakcie Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego oraz profesjonalna rejestracja audiowizualna koncertu.
  • Natalia Skrzypczyk
    Studentka 6 roku Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W trakcie studiów odbywała praktyki m.in. w szpitalu na oddziale internistycznym w Rio de Janeiro w Brazylii. Prowadzi także działalność w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA - Poland. Stowarzyszenie to jest największą na świcie organizacją studencką (zrzesza ponad 1 milion ludzi na całym świecie).
  • Katarzyna Tyśkiewicz
    Studentka Filologii Klasycznej na Uniwersytecie Śląskim. W roku akademickim 2020/2021 członek grupy projektowej w programie naukowo – dydaktycznym „Gry, zabawy, rozrywka w antyku i wiekach późniejszych” oraz współorganizator Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Jak dobrze spędzić czas - Gry, zabawy, rozrywka w antyku i wiekach późniejszych”. Współorganizator Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Starożytność na łonie natury. Relacja człowieka z przyroda na przestrzeni wieków”.