Tychy straciły laur rowerowej stolicy województwa. Wyniki ogólnopolskiego konkursu

Znamy wyniki tegorocznej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Konkurs polegający na zliczaniu kilometrów wyjeżdżonych przez mieszkańców polskich miejscowości na przestrzeni miesiąca uplasowały Tychy na trzeciej pozycji w województwie i 25 w kraju.

UM Tychy
Rowerowa stolica polski 2023 tychy


W ramach akcji, o której pisaliśmy na początku czerwca, tyszanie przejechali przez miniony miesiąc w mieście i poza nim dokładnie 142 039 kilometrów - daje to w przeliczeniu nieco ponad jeden kilometr na każdego mieszkańca. Z takim współczynnikiem miasto uzyskało 25 miejsce na 152 rywalizujące miasta i gminy; w czerwcu zeszłego roku tyszanie wykręcili ponad 177 tysięcy km, co dało pierwsze miejsce w województwie i trzecie w swojej kategorii „wagowej” (od 100 do 200 tysięcy mieszkańców). W tym roku najlepsi okazali się rowerzyści z Białej Podlaskiej, Puław i Gniezna.

Łącznie zliczono w tym roku 12 milionów kilometrów.

Wydarzeniu w naszym mieście towarzyszyły warsztaty #Kręćbezpiecznie, w ramach których w miejscach popularnych wśród rowerzystów pojawiły się stanowiska, na których zawodowcy uczyli o zasadach pierwszej pomocy i bezpieczeństwa na drodze - za uczestnictwo w warsztatach można było wylosować nagrody.

Podsumowanie i wręczenie nagród drużynom (w aplikacji konkursowej można było zgłosić grupę towarzyską, pracowniczą, klubową itp.) i osobom z najlepszymi wynikami odbędzie się w sobotę 29 lipca o godzinie 9 na tzw. dzikiej plaży na Paprocanach. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w spotkaniu wszystkich miłośników roweru.

Najbardziej aktywne w edycji 2023 tyskie drużyny to KTK Gronie (35 985,97 km), grupa ogólnomiejska (29 408,84 km), NOL Tychy (16 233,43 km), Grupa dla Miasta Tychy (14 645,40 km) i Wesoły Rowerek (6168,46 km). Zwyciężczyni w kategorii żeńskiej przejechała przeź czerwiec dystans ponad 3300 km, a najlepszy mężczyzna - 5443 km. Wśród szkół najaktywniejsze były zespół szkół nr 4, SP nr 21 i zespół szkolno-przedszkolny nr 4.

Popularyzującą zdrowy i ekologiczny transport akcję Rowerowa Stolica Polski zapoczątkowały władze Bydgoszczy; z roku na rok sukcesywnie przybywa uczestników. W tym roku udział wzięło w niej ponad 70 tysięcy cyklistów w całej Polsce.

Rowery tychy

Może Cię zainteresować:

Cyklistyczny czerwiec w Tychach: rywalizacja o tytuł rowerowej stolicy i liczne imprezy

Autor: Arkadiusz Korejwo

02/06/2023

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023