Tyski cmentarz zostanie rozbudowany. Powstanie m. in. kolumbarium

Trwają prace projektowe rozbudowy cmentarza komunalnego przy ul. Barwnej. Na cmentarzu oprócz miejsc grzebalnych powstanie także kolumbarium.

Równolegle, Wydział Innowacji i Inwestycji zlecił usunięcie podrostów drzew tzw. „samosiejek” i krzewów w miejscu, gdzie zostanie rozbudowany cmentarz. Znajdujące się na tym terenie drzewa zostaną ocenione przez dendrologa oraz uwzględnione w projekcie, po to by zachować ich jak najwięcej.

- Chcemy, by nowa część cmentarza była wkomponowana w teren, by miejsca grzebalne były zlokalizowane tak, że odwiedzający swoich bliskich, zwłaszcza w upalne dni mogli skorzystać z cienia, jaki dają drzewa – mówi Jan Cofała, naczelnik Wydziału Innowacji i Inwestycji UM Tychy.

Rozbudowa

Na chwile obecną nie wiadomo ile dokładnie po rozbudowie będzie nowych miejsc – to okaże się po zakończeniu prac projektowych. Wiadomo, że na pewno na cmentarzu powstanie drugie w mieście kolumbarium. Pierwsze, na 1152 urny powstanie wkrótce na cmentarzu na Wartogłowcu.

- Na cmentarzach jest coraz mniej miejsca, a z drugiej strony więcej osób decyduje się na kremację bliskich. Widzimy więc coraz większą potrzebę powstania takiego dedykowanego miejsca. Zgłaszają nam ją także mieszkańcy – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Tylko w czerwcu 2021 roku na cmentarzu na ul. Barwnej odbyło się 25 pogrzebów, z czego 18 na nowych miejscach. Na chwilę obecną są jeszcze 303 miejsca na groby tradycyjne, 119 na groby urnowe rodzinne i 64 groby urnowe pojedyncze.

czytaj więcej:

Wartogłowiec kolumbarium

Na cmentarzu w Tychach powstaje komunalne kolumbarium

Kolumbarium Tychy

Koniec budowy kolumbariów w Tychach

Znicze

Kto zmarł w 2021 roku?

Regał na znicze

Regały na znicze na tyskich cmentarzach

Lodowisko tychy

Lodowisko wróci na plac pod „Żyrafą”

Bbc creative 1w20 Cysy1cg unsplash

Sprawdź, które żłobki dostaną dofinansowanie

Zmiany na stanowiskach w policji

Policja w Tychach ma nowego komendanta