Tyskie browary wprowadzają pompy cieplne. Ma być wydajniej i mniej „cieplarnianie”

Kompania Piwowarska, właściciel m.in. Browarów Książęcych w Tychach, zakomunikowała o zainstalowaniu w tym zakładzie zdobywających coraz szersze zastosowanie urządzeń do odzysku energii - pomp ciepła. Możliwe zmniejszenie zużycia gazu i emisji CO2 szacuje się na 15 procent.

Warzenie piwa to proces wymagający dużych ilości ciepła; głównym jego źródłem w tyskich browarach jest gaz ziemny. Rozwiązanie polega na przechwyceniu energii cieplnej z procesu chłodzenia piwa w fermentorach i zbiornikach leżakowych (dużych pionowych zbiornikach znajdujących się w browarze) i ponownym jej wykorzystaniu do wytwarzania wody gorącej na potrzeby centralnego ogrzewania oraz do procesów mycia w browarze.

Przy użyciu pompy ciepła oraz łącznej mocy elektrycznej układu 500 kW jesteśmy w stanie uzyskać aż 1500 kW energii cieplnej. Dzięki temu rozwiązaniu zużyjemy o 15% mniej gazu ziemnego, a co za tym idzie zmniejszymy emisję CO₂ o 15% w browarze w Tychach - czytamy w komunikacie koncernu.

W nadchodzącym kwartale spółka planuje instalację podobnych pomp w swoich zakładach w Poznaniu; całkowity koszt inwestycji, w obu lokalizacjach, to 25 mln złotych. Inwestycje w pompy są częścią realizacji strategii zrównoważonego rozwoju „Lepsza Przyszłość 2030” zakładającego osiągnięcie przez spółkę do tego roku tzw. Neutralności węglowe. Do 2050 roku Kompania Piwowarska planuje z kolei osiągnąć całkowitą neutralność węglową w całym łańcuchu dostaw.

"Dzień świra", Teatr Ateneum w Warszawie

Może Cię zainteresować:

Dzień świra na dobry początek. . Od wtorku 49. Tyskie Spotkania Teatralne

Autor: Arkadiusz Korejwo

20/11/2023

Centrum wycieczkowe tyskie browary ksiazece

Może Cię zainteresować:

Nowa atrakcja w Tyskich Browarach Książęcych. Od 1 sierpnia 2023 r. będzie można zwiedzać również rozlewnię piwa

Autor: Katarzyna Pachelska

25/07/2023

Playback fm colorize photo c50f00649898aaf145c635fb45461617

Może Cię zainteresować:

Tychy na przedwojennych zdjęciach. Słynny fotograf zostawił nam piękne ujęcia Browaru Książęcego

Autor: Redakcja

31/08/2022