Tyskie rzemiosło w fotografii i eksperckie porady na Dzień Przedsiębiorcy

21 czerwca z okazji Dnia Przedsiębiorcy zaplanowano w Tychach dwa publiczne wydarzenia - skierowane do myślących o założeniu lib rozwoju małej działalności spotkanie ze specjalistami i urzędnikami różnych instytucji w Urzędzie Miasta oraz wernisaż wystawy fotograficznej prezentującej codzienność lokalnych rzemieślników w galerii handlowej Gemini Park.

Piiotr Podsiadły/UM Tychy
Rzemiosło tychy wystawa

Know-how dla ambitnych

Między 11 a 14 w sali na pierwszym piętrze UM w Tychach myślący o pierwszym biznesie lub rozwoju istniejącego będą mieli możliwość odbycia indywidualnych konsultacji i wysłuchania prelekcji specjalistów reprezentujących najważniejsze urzędy oraz agendy związane z pozyskiwaniem wsparcia finansowego i organizacyjnego dla nowych firm.

W ramach krótkich (20-30 minut) prezentacji poznać będzie można katalog obowiązujących ulg, plusy i minusy różnych form opodatkowania, cyfrowe usługi ułatwiające ewidencję czy bieżące formy wsparcia z funduszy UE i regionalnych. Nie zabraknie także tyskiej fundacji reprezentującej podmioty ekonomii społecznej, których działalność reguluje od niedawna nowa ustawa.

Hołd dla rękodzieła w nietypowym miejscu

Wystawa fotografii dokumentujących działalność tyskich zakładów rękodzielniczych to drugi projekt lokalnych władz z okazji święta prywatnej inicjatywy. Klienci galerii handlowej Gemini Park, którzy zajrzą w najbliższym czasie do Okna na Kulturę prowadzonego tam przez MCK będą mieli okazję zapoznać się z działalnością warsztatów operujących tradycyjnymi metodami i zrzeszonych w istniejącej od niedawna internetowej Tyskiej Bazie Rzemieślników pomagającej promować się drobnym zakładom usługowym i wytwórczym. Autorem zdjęć jest regularnie współpracujący z tyskim samorządem fotograf Piotr Podsiadły.

Ocalmy od zapomnienia zawody, które z pokolenia na pokolenie przekazują wyjątkową jakość i wielowiekową trwałość wykonywanych przedmiotów. Nie pozwólmy, by zniknęły z mapy naszego miasta. Wraz z upadkiem sztuki rzemiosła upadnie wartościowość wytwórczości, a wraz z tym niechybnie pożegnamy się z jakością usług na rzecz jednorazowości - w mocnym tonie podkreślają wagę projektu jego organizatorzy.

Środowy wernisaż potrwa od 18 do 21, a wystawa zakończy się 16 września. Pod koniec sierpnia Gemini Park będzie ponadto gościć tyskich rzemieślników osobiście podczas planowanego jarmarku prezentującego ich pracę „od kuchni” i na żywo.

Tychy wiki 2

Może Cię zainteresować:

Quiz dla znawców Tychów. Tylko dla orłów!

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/06/2023

Gemini park tychy

Może Cię zainteresować:

Giełda płyt oraz zlot foodtrucków w tyskim CH Gemini Park

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/06/2023

Para pixabay

Może Cię zainteresować:

Pierwsza w Polsce otwarta dla wszystkich konferencja o edukacji seksualnej odbędzie się 14 czerwca w Tychach

Autor: Katarzyna Pachelska

11/06/2023