Tyszanie i strażnicy miejscy pomagają osobom bezdomnym. Zbiórka darów i inne formy pomocy

Okres zimy wiąże się z mrozami i zagrożeniem wychłodzenia organizmu, na które najczęściej narażone są osoby bezdomne. Dlatego z pomocą przychodzą tyscy strażnicy miejscy oraz mieszkańcy.

UM Tychy
Original

Jak informuje Urząd Miasta Tychy Marcin Paździorek z tyskiej Straży Miejskiej każdego dnia styka się z problemem bezdomności. Zimą ze względu na temperatury jest najtrudniej.

- Gdy robi się bardzo zimno, odwiedzamy bezdomnych przebywających w naszym mieście. To ok. 40 osób. Przynosimy im ciepłe napoje czy jedzenie. Na początku grudnia zorganizowaliśmy też zbiórkę darów: żywności, odzieży oraz artykułów pierwszej potrzeby – mówi Marcinie Paździorek.

Pomoc tyszan

Mieszkańcy Tychów i okolicznych gmin dostarczyli strażnikom miejskim 41 worków, każdy średnio po 180 litrów. - A w nich między innymi kurtki, buty, koce, swetry czy spodnie. Wśród darów znalazły się także opatrunki, woda do picia, konserwy, pieczywo, a nawet łóżko polowe czy namiot – opowiada organizator akcji.

- Początkowo podarunki były przechowywane w garażu przy ulicy Fitelberga, użyczonym przez pogotowie ratunkowe, a później w jadalni budynku Straży Miejskiej. Drugim etapem akcji było dotarcie do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne i przekazanie im części darów – kontynuuje Paździorek.

Dodatkowo w Tychach, w pasażu Andromeda funkcjonuje „Jadłodzielnia”, dzięki niej wszyscy potrzebujący mogą skorzystać z jedzenia, które jest tam zostawiane.

Więcej: Tyska „Jadłodzielnia”. Podziel się z innymi jedzeniem

Świąteczna pomoc potrzebującym

W Tychach podczas okresu świąt zorganizowano kilka akcji. Jedną z nich była organizowana już po raz piąty Tyska Wigilia dla Potrzebujących.

Więcej: 5 Tyska Wigilia dla Potrzebujących

Pomoc nieśli wolontariusze, a także członkowie stowarzyszenia Inicjatywa Tyska. Strażnicy miejsce roznieśli w miejsca, w których przebywają bezdomni ciepłe wigilijne posiłki. Podczas akcji rozdano 34 paczki. Najczęściej bezdomnych można spotkać w pustostanach, piwnicach, wiatach śmietnikowych albo koczowiskach. Pozostałe po zbiórce koce, które nie trafiły do potrzebujących zostały przekazane do tyskiego schroniska dla zwierząt, a łóżko polowe do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tychach.

Noclegownia Miejska w Tychach

Na terenie Tychów funkcjonuje miejska noclegownia dla bezdomnych mężczyzn. Schronienie może w niej znaleźć 61 osób, dodatkowo w noclegowni znajduje się 30 miejsc doraźnych. Wszyscy potrzebujący, którzy zgłoszą się do noclegowni mają prawo otrzymać pomoc w postaci:

  • Schronienia
  • Posiłku
  • Kąpieli
  • Wymiany odzieży
  • Dostępu do opieki zdrowotnej
  • Załatwienia spraw urzędowych
  • Pracy socjalnej