Unikatowe zdjęcia czarnego Śląska - premiera nowego fotoalbumu


W czwartek (30 lostopada) odbędzie się internetowa premiera najnowszego albumu Muzeum Miejskiego w Tychach będącego jednocześnie katalogiem trwającej wystawy prac klubu fotograficznego KRON ukazujących przytłaczający klimat egzystencji w górnośląskich miastach w latach 1978-1983.

Muzeum Miejskie w Tychach
Tyski Klub Fotograficzny KRON 1978-1983 - wystawa


Zrzeszający utalentowanych dokumentalistów Tyski Klub Fotograficzny KRON doczekał się pierwszej od 40 lat przeglądowej wystawy, której od czwartku 30 listopada towarzyszyć będzie wirtualny katalog-książka fotograficzna wydana przez tyskich muzealników. Sama wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 6 stycznia.

Album ukaże się na papierze i w wersji cyfrowej.

KRON-owcy remontowali kolonie robotnicze i familoki wraz z ich mieszkańcami - często tuż przed wyburzeniem (Kaufhaus w Rudzie Śląskiej czy Martinschacht w Świętochłowicach, zakłady w głównych miastach regionu i nieużytki wokół nich. Sama nazwa klubu wzięła się od rodzaju szkła używanego w obiektywach fotograficznych, które jest bardzo „prawdomówne” - doskonale przepuszcza światło nie powodując jego zniekształceń. Krytyk sztuki, Jerzy Busza, pisał, że prace KRONU to „Liryki Manchesteru i Londynu przeniesione na grunt polski”.

Uzupełnienie i „ciąg dalszy”

Liczący 320 stron katalog prezentuje blisko 70 prac artystów tworzących trzon tego kolektywu, teksty kuratorskie i badawcze oraz nieprezentowany dotąd materiał - fotografie industrialnego Śląska po 2000 roku autorstwa nowego pokolenia.


Pozwoli zaobserwować, jakie zmiany zaszły w tożsamości dziś postinudtrialnego regionu oraz w obrębie samego medium, jakim jest fotografia - czytamy o uzupełniających współczesnych fotografiach.

Publikacja jest bezpłatna, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Zapisy na wersję papierową pod numerem 887 450 212 lub e-mailem (g.oleksy@muzeum.tychy.pl).

Wystawa fotograficzna "Przemiana"

Może Cię zainteresować:

Przemiana Katowic w Tęczy. Dziś premiera najnowszej tyskiej fotowystawy

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/11/2023

Bohdan Cieślik. Sfery

Może Cię zainteresować:

„Sfery" - nowa wystawa w galerii OBOK w tyskiej Andromedzie

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/11/2023

Niszczejące prefabrykaty na osiedlu U w Tychach

Może Cię zainteresować:

Smoliste zdjęcia „czarnego Śląska” przełomu lat 70 i 80 - wystawa w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

19/09/2023