Smoliste zdjęcia „czarnego Śląska” przełomu lat 70 i 80 - wystawa w Tychach

Najnowsza propozycja wystawiennicza tyskiego Muzeum Miejskiego to zbiór fotografii prezentujący dorobek klubu fotograficznego KRON, który na przełomie lat 70. i 80. dokumentował tereny przemysłowe, robotnicze osiedla i niszczejące nieużytki. Otwarcie wystawy w piątek (22 września).

Michał Cała
Niszczejące prefabrykaty na osiedlu U w Tychach

Będzie to pierwsza retrospekcyjna wystawa ukazująca działalność Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON (nazwa pochodzi od rodzaju szkła używanego w optyce) powstałego w latach 70. przy Teatrze Małym.

Około 1978 kilku spośród kilkudziesięciu członków klubu obrało spójny program - dokumentalna, surowa fotografia bliskiego i dobrze znanego otoczenie - robotniczych osiedli i terenów przekształconych całkowicie przez przemysł. Był to rodzaj kontestacji wyidealizowanego obrazu Śląska, jaki można było znaleźć na ówczesnych fotografiach publikowanych w prasie.

W ciągu zaledwie kilku lat wypracowali jedyny taki w skali regionu – spójny i wyraźnie sprecyzowany, zarówno w zakresie tematu, jak i środków formalnych – sposób obrazowania śląskiego krajobrazu. Używali obiektywu szerokokątnego, który pozwalał uzyskać dużą dynamikę zdjęcia, szczególnie w ciasnych podwórkach i wąskich uliczkach. Stosowali także długi obiektyw – wyolbrzymiał dalekie plany. Człowieka ukazywali zawsze w kontekście, na tle familoków czy we wnętrzach mieszkalnych. Ich odbitki wyróżniał wysoki kontrast - czytamy w kuratorskim opisie wystawy.

Ta artystyczna zadziorność dała owocw postaci mrocznych, ciężkich w tonie fotografii na rozmaite tematy oddające atmosferę swoich lat (dosłownie i w przenośni - fotografom zależało na zwróceniu uwagi na graniczące z katastrofą zanieczyszczone środowisko regionu przemysłowego).

Zaprezentowane zostaną zdjęcia Michała Cały, Tadeusza Kluby, Krzysztofa Pileckiego, Henryka Rączkowskiego, Mieczysława Wielomskiego i Zbigniewa Zalewskiego. Kuratorzy: Ewelina Lasota, Michał Łuczak. Wystawa potrwa do 5 stycznia i będzie towarzyszył bezpłatny katalog oraz cykl spotkań i warsztatów.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18; wstęp wolny. Muzeum prosi o zapisy (887 450 212, g.oleksy@muzeum.tychy.pl).

AUKSO w fotografii

Może Cię zainteresować:

Orkiestra AUKSO w fotografii - nowa wystawa w tyskim Gemini Park

Autor: Arkadiusz Korejwo

19/09/2023

Hałda Skalny w Łaziskach Górnych

Może Cię zainteresować:

Hałda jako mikrokosmos. Artystyczno-ekologiczna wędrówka po Łaziskach

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/08/2023

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023