W sobotę aż trzy mocne koncerty w Tychach. OSTR, Baranovski i Śląska Grupa Bluesowa

"Jak już pada, to leje" - mawiają Anglicy. Po czasie koncertowego zastoju w sobotę (18 lutego) w Tychach będzie głośno i będzie w czym przebierać. Hiphopowa tuza O.S.T.R., zjawisko popu Baranovski, a może hegemoni śląskiego bluesa?

Kluby muzyczne Underground i Art Music Club (dawny Riedel Music Club przy Oświęcimskiej) oraz publiczne audytorium w Mediatece jakby zmówiły się, żeby narobić w najbliższą sobotę (18 lutego) dużo hałasu - różnorodnego hałasu. To świetna wiadomość dla wygłodniałych dużych wydarzeń tyskich amatorów rytmicznego grania - oto koncertowe propozycje dla nich na ten weekend.

Jednoosobowa hiphopowa orkiestra - O.S.T.R. - w Underground Pubie w Tychach

W pierwszym ze wspomnianych miejsc wystąpi Adam "O.S.T.R./Ostry" Ostrowski - weteran rapu, producent i wykształcony instrumentalista (zaczynał od gry na skrzypcach). Nie ma w Polsce fana hip-hopu, któremu trzeba by go przedstawiać.

Przenikliwy i gorzki w warstwie lirycznej jako raper; autor rozpoznawalnego od razu, jazzowo-analogowego stylu produkcji podkładów, które wzbogaca wyszukanymi samplami ze swojej przepastnej biblioteki. W ramach krajowej sceny hiphopowej osiągnął właściwie wszystko. W ciągu niecałych 25 lat kariery łodzianin ze starych robotniczych Bałut stał się autorem 25 albumów, z których sześć posiada status złotej, pięć platynowej a dwie podwójnie platynowej płyty. Jedna z nich - Życie po śmierci z 2016 - sprzedała się w niecały rok w 100 tysiącach egzemplarzy uzyskując certyfikację potrójnie platynowej płyty.

W swojej twórczości często przeplata hip-hop z jazzem i eksperymentuje z użyciem żywych instrumentów (których chętnie używa też na koncertach - na wczesnym etapie kariery lubił szokować bywalców rapowych wydarzeń wchodząc na scenę klubu ze skrzypcami i w bluzie z kapturem) i sampli w różnych zestawieniach. Pięciokrotny laureat Fryderyka, "Bestseller Empiku" (2016), O!Lśnienie Onetu w kategorii muzyka (2016).

Początek o godzinie 19. Bilety w cenie 60/70 złotych dostępne na goingapp.pl.

"Luźny" Baranovski - radiowe objawienie w tyskiej Mediatece

"Ostry" nie będzie jedynym brodaczem z upodobaniem do bejsbolówek, który w wieczór 18 lutego przejmie mikrofon na tyskiej scenie. W miejskim audytorium w Mediatece w cyklu muzyki popularnej Polish Sounds wystąpi Wojtek Baranowski vel Baranovski.

Wokalista, kompozytor i instrumentalista przyjedzie do nas promować swój nadchodzący album. Pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego młody artysta zaczynał od telewizyjnego
talent show, który utorował mu drogę do angażu w elektroniczno-popowym projekcie Xxanaxx, z którym nagrał album FWRD (2016).

Jego styl to nowoczesny, chwytliwy, ale też oczytany muzycznie i wrażliwy pop. W 2018 roku zawojował radio solowymi singlami - „Czułe miejsce”, „Lubię być z nią”, „Nie mamy nic” a przede wszystkim „Luźno" uczyniły Baranovskiego pierwszorzędną gwiazdą i wypromowały dwa pierwsze albumy przebojowego piosenkarza. Nowe wydawnictwo zapowiada kawałek „Joker”.

Początek o godzinie 19. Bilety w cenie 40/50 złotych dostępne na ticketmaster.pl i w Mediatece (na godzinę przed koncertem).

Koncert otwarcia jubileuszowej trasy gigantów śląskiego bluesa

By podkreślić sukcesy kultowego zespołu czy wykonawcy używa się często dramatycznego określenia "żywa legenda". W przypadku tej grupy nawet ono wydaje się niedopowiedzeniem - Śląska Grupa Bluesowa to zespół co najmniej mityczny.

Zespół jest uznawany za głównego przedstawiciela śląskiego bluesa - a mówimy tu przecież o środowisku, z którego niemal każdy fan muzyki jest w stanie wyliczać gwiazdy i rewolucyjne projekty.

Zmarły w 2015 Jan "Kyks" Skrzek, Leszek Winder (lider grupy Krzak) i Jerzy "Kawa" Kawalec zaczynali w latach 70. w progresywnym blues-rockowym zespole Apogeum; następnie powołali Bezdomne Psy z wyłączeniem charyzmatycznego "Kyksa", który rozpoczął karierę solową - koncertowali jednak często wspólnie.

Po śmierci "Kawy" w 2003 roku Psy zakończyły działalność, a muzycy wsparci przez Mirosława Rzepę powrócili do rdzennego bluesa lat 70. pod obecną nazwą, nawiązującą oczywiście do protoplastów i ojców chrzestnych nurtu - Silesian Blues Band/SBB. Tyski koncert 18 lutego otworzy jubileuszową trasę na dwudziestolecie ŚGB.


Grupa w zmienionym składzie pozostaje kustoszem pamięci w panteonie śląskich bluesmanów - współpracowali właściwie z każdym istotniejszym muzykiem. Mistrzowie gitary elektrycznej Winder i Rzepa wystąpią w Tychach z czołową polską wokalistką bluesową Agnieszka Łapka oraz wirtuozami Michałem Kielakiem (harmonijka), Maksem Ziobro (perkusja) i Krzysztofem Głuchem (pianista jazzowy i bluesowy).

Początek o godzinie 20. Bilety w cenie 50 złotych z możliwością rezerwacji stolików. do nabycia przez wiadomość na stronie facebookowej Art Music Club Tychy.

***

Adam Kulisz 1

Może Cię zainteresować:

Nowa supergrupa bluesowo-rockowa wystąpi w piątek w tyskim klubie Art Music Club

Autor: Redakcja

16/02/2023

Tomasz Kot jako Ryszard Riedel

Może Cię zainteresować:

Tomasz Kot zagrał Ryśka Riedla. "Na Śląsku witają mnie jak honorowego obywatela"

Autor: Katarzyna Pachelska

03/02/2023