W Tychach powstał darmowy sklep dla Ukraińców. Walutą jest słowo „dziękuję”

W Tychach na pierwszym piętrze Tyskich Hal Targowych otwarto specjalny punkt wydawania za darmo żywności i produktów osobom, które uciekły przed wojną do Tychów.

UM Tychy
Darmowy sklep w Tychach

W Tychach na pierwszym piętrze Tyskich Hal Targowych otwarto specjalny punkt wydawania za darmo żywności i produktów osobom, które uciekły przed wojną do Tychów.

Darmowy punkt wydawania żywności i produktów ma funkcjonować jak sklep, z tą różnicą, że płaci się słowem „dziękuję”. Miasto Tychy w ten sposób chce pomóc osobom, które uciekają z Ukrainy przed wojną. Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 - 17.00.

– Ludzie, którzy do nas trafiają często nie mają dosłownie nic – żadnych walizek z ubraniami czy pieniędzy. Bez naszej pomocy i mieszkańców, którzy okazują im wsparcie, nie poradziliby sobie. Powstał punkt zbiórki na os. A, ale szukaliśmy też rozwiązania, by dać im namiastkę normalności, by mogli przychodzić po niezbędne rzeczy, tak jak my idziemy do sklepu. Stąd pomysł na taki specjalny punkt – mówi Maciej Gramatyka zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

O zaopatrzenie dbają tyszanie

Produkty przynoszą mieszkańcy, którzy chcą pomóc wszystkim osobom z Ukrainy, które znalazły się w trudnej sytuacji. Do punktu dostarczane są między innymi takie produkty jak kawa, herbata, makron, konserwy, słodycze, chleb, szampony, pasty do zębów, proszki do prania, pampersy. Również niektóre firmy pokazują wsparcie dostarczając różne artykuły spożywcze czy chemiczne.

– Z punktu mogą korzystać osoby, które przekroczyły granicę Polski po 24 lutego 2022 roku. Osoba, korzystająca z punktu musi okazać paszport, lub dokument potwierdzający przekroczenie granicy. Produkty są limitowane ze względu na liczbę członków rodziny, np. na 1 osobę z rodziny przypada 1 kg mąki, cukru, i tym podobne. Produkty danej osobie są wydawane raz na tydzień – mówi Iwona Bińkowska naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

Urzędnicy podkreślają, że idea sklepu zrodziła się wraz z kolejnymi osobami z Ukrainy, które zaczęły przyjeżdżać do Tychów. Dla osób przychodzących do punktu z dziećmi przygotowano miejsce do zabawy. – Punkt będzie działał tak długo, jak długo będzie to potrzebne – dodają tyscy urzędnicy.

Dodatkowo na Placu Św. Anny 4 dalej działa punk zbiórki i wydawania odzieży, żywności i środków chemicznych - od 10.00 do 18.00 siedem dni w tygodniu. Zbiórka dla Ukrainy prowadzona jest także na terenie Tyskich Hal Targowych (al. Piłsudskiego 8) od godziny 8.00 do 14.00 przy wejściu głównym do hali (obok serca na nakrętki).

Darmowy sklep w Tychach

czytaj więcej:

Targowisko przy al. Bielskiej w Tychach

Miejskie targowisko w Tychach zostanie przebudowane!

Spowolnienie ruchu w mieście

Kolejna ulica w Tychach została zwężona

Tychy flaga Ukrainy

Andrzej Dziuba o pomocy samorządu

Szlak Miejski Tychy

Odnowa tablic Szlaku Miejskiego Tychy

DSC03898

Program Kolej Plus: alternatywne połączenia i modernizacja

Taniec

II Międzypokoleniowy Konkurs Tańca Amatorskiego w Tychach!

Urzad1

Jak Tychy będą wyglądać w 2030 roku?