Wojewoda „przyklepał” tyski DPS dla seniorów w Kobiórze. PiS uparcie blokował otwarcie

Gotowy od kilku lat dom pomocy społecznej „Dobre Miejsce” współtworzony przez gminy Kobióra i Tychów może w końcu rozpocząć działalność. Biurokracja nie stoi już na przeszkodzie, by tyskie władze mogły zarządzać zbudowanym z myślą o seniorach DPS-em poza swoim terenem.

Placówka przy ulicy Promnickiej 53 ma rozpocząć długo oczekiwaną działalność w marcu. Polityczne przepychanki uniemożliwiały dotychczas otworzenie ośrodka, gdyż blokował go urząd wojewódzki; po zmianie przedstawicieli Warszawy w Katowicach problem zniknął niemal od ręki.

Obiekt jest zorientowany na potrzeby seniorów.

Dzięki decyzji wojewody Wójcika 66 podopiecznych dwupiętrowego „Dobrego Miejsca” (jest to też oficjalny slogan Tychów) zamieszka w 2 i 3-osobowych pokojach z łazienkami, mając do dyspozycji m.in. ogród, salę kulturalną, świetlicę z biblioteką oraz po trzy aneksy kuchenne i pokoje kąpielowe. Nie zabraknie też gabinetów rehabilitacyjnych i leczniczych, zajęć edukacyjnych, a spokojna leśna okolica sprzyjać będzie spacerom.

Batalia kobiórska

We wrześniu 2017 roku Tychy kupiły od archidiecezji katowickiej za blisko 10 milionów złotych zabudowany teren w kobiórskich lasach. Kolejne 11 milionów pochłonęła jego adaptacja ukończona jesienią 2021. Ówczesny wojewoda Jarosław Wieczorek zaskarżył statut DPS do sądu administracyjnego, wskazując, że Tychy nie mogą prowadzić takiej działalności poza swoimi granicami.

- To skandal i czysta złośliwość - komentuje sprawę tyskiego DPS-u w sąsiednim Kobiórze wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka

By obejść tę prawną barierę, dwa lata temu radni Tychów i Kobióra powołali związek międzygminny, jednak sprawa pozostawała w toku. Po wybuchu wojny w Ukrainie placówka gościła uchodźców, głównie kobiety z dziećmi.

Rusza rekrutacja kadry

Z udziałem PUP w Tychach i Pszczynie trwa nabór pracowników. Potrzebne są m.in. pielęg­niarki, opiekunowie, fizjoter­apeuci, ter­apeuta zaję­ciowy, pra­cownik kulturalno-oświatowy i pra­cown­icy socjalni. Dyrektor DPS Paweł Grossman dodaje, że wybierani są też dostawcy produktów spożywczych, środków higienicznych, biurowych itp.

Na co mogą liczyć podopieczni Dobrego Miejsca?

Pomoc podzielono na trzy sektory - usługi bytowe, wspomagające i zdrowotmo-terapeutyczne. W zakresie usług bytowych znajdą się niezbędne, podstawowe sprzęty i meble, radio oraz nowoczesny telewizor. Lokatorzy będą mogli uzupełnić miejsce pobytu o własny dobytek, a najbardziej potrzebujący otrzymają odzież, środki higieny itp. Posiłków ma być każdego dnia co najmniej trzy - także w opcjach dietetycznych.

Mieszkańcy dostaną też w razie potrzeby wsparcie w załatwianiu spraw osobistych; zakres świadczonych usług będzie dostosowany do występujących ograniczeń mieszkańca:

- Zakres wsparcie zostanie indywidualnie określony przez zespół opiekuńczo-terapeutyczny do sześciu miesięcy od przyjęcia seniora. Celem programu będzie nie tylko poprawa szeroko rozumianego funkcjonowania, ale [też] zapewnienie możliwości podjęcia decyzji o ewentualnym powrocie do miejsca zamieszkania - tłumaczy Paweł Grossman, dyrektor ośrodka.

W kwestiach zdrowotnych tyski MDPS zapewni pomoc w korzystaniu ze świadczeń publicznej opieki; w przypadku konieczności leczenia specjalistycznego, udzieloną zostanie pomoc w przebiegu całego procesu leczenia w ramach NFZ oraz - w przypadku zgody mieszkańca - prywatnej opieki medycznej. Rehabilitacja (masaż, kinezyterapia, fizykoterapia) będzie zapewniona na miejscu podopiecznym, którzy wymagają wsparcia w utrzymaniu podstawowej aktywności ruchowej.

Kultura i kontakty DPS ze światem

Terapia zajęciowa w Dobrym Miejscu obejmie między innymi sprawność manualno-ruchową, utrzymanie właściwej percepcji i pamięci. W ramach zajęć planowane są np. ludoterapia, czyli dydaktyczne gry i zabawy oraz terapia poprzez kino, muzykę, książki, teatr, ogrodnictwo czy sztukę i rzemiosło.

Co roku w ośrodku ma się odbywać minifestiwal kulturalny. Co się tyczy kwestii duchowych, mieszkańcom służyć ma katolicka parafia Wniebowzięcia NMP w Kobiórze. Na miejscu dostępna będzie kaplica; w wyznaczonych porach będą się w niej odbywały modlitwy z udziałem księdza.

Kontakt z bliskimi będzie możliwy w ustalonych wcześniej terminach. W ramach DPS ma powstać także samorząd lokatorski, który będzie wspierał dyrekcję w podejmowaniu niektórych decyzji.

Wnioskowanie o miejsce w MDPS „Dobre Miejsce" w Kobiórze

Wnioski o przyjęcie lokatorów przyjmuje tyski MOPS - najlepiej kontaktować się z pracownikami socjalnymi odpowiednimi dla swojego rejonu zamieszkania. Po wywiadzie środowiskowym senior trafia na listę oczekujących; prawdopodobnie znajdzie się na niej też część z 44 oczekujących na przyjęcie do prowadzonej przez Caritas „świętej Anny” na osiedlu H.

Oprócz zwykłych domów pomocy społecznej, aktualnie w DPS "Dom Hospicyjny" dla przewlekle chorych przebywa 15 osób, a 13 oczekuje na umieszczenie. W specjalistycznych DPS znajdujących się poza Tychami przebywa 118 tyszan, a na umieszczenie oczekuje 12 osób.

Maciej Gramatyka Tychy

Może Cię zainteresować:

Spór miasta Tychy z wojewodą śląskim o tyski dom pomocy społecznej w Kobiórze

Autor: Tomasz Stankiewicz

02/02/2022

Tyski Dom Pomocy w Kobiórze

Może Cię zainteresować:

- To skandal i czysta złośliwość - komentuje sprawę tyskiego DPS-u w sąsiednim Kobiórze wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka

Autor: Katarzyna Pachelska

07/02/2022

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Jakub Chełstowski o tyskim DPS w Kobiórze: „Taka decyzja w przypadku DPS absolutnie nie powinna być podjęta”

Autor: Tomasz Stankiewicz

16/02/2022