Z elektroodpadów zebranych w Tychach powstały ule z recykling. Z roku na rok rośnie liczba elektrośmieci

Tyski urząd miasta poinformował, że z zebranych w Tychach elektrośmieci powstało 10 pasiek. W 2021 roku w Tychach zebrano 31 ton elektroodpadów. Wszystkie były oddawane do 17 czerwonych pojemników znajdujących się na terenie miasta.

UM Tychy
Kubeł na elektrośmieci w Tychach

Jak informują tyscy urzędnicy, w 2021 roku najwięcej elektroodpadów oddanych przez tyszan pochodziło z małego sprzętu AGD (62 procent), na drugim miejscu mieszkańcy najchętniej pozbywali się dużego AGD (32 procent). Na trzecim miejscu znalazły się baterie (6 porcent). Dodatkowo elektrośmieci były odbierane prosto z domów i trafiły do zakładów przetwarzania, gdzie odzyskano z nich m.in. metale żelazne, nieżelazne, szkło oraz tworzywa sztuczne.

Z roku na rok przybywa elektrośmieci

Statystycznie jeden mieszkaniec wytwarza aż 8 kg elektrośmieci w skali roku.

– W 2019 roku globalnie wytworzyliśmy aż 54 miliony ton elektrośmieci, natomiast według prognoz do 2030 roku ta liczba wzrośnie do 75 milionów ton. Warto podkreślić, że lawinowy wzrost elektrycznych śmieci spowodowany jest rosnącą produkcją. W 2021 roku w Polsce wyprodukowano aż 35 milionów urządzeń AGD, czyli o 3 miliony sztuk więcej w porównaniu z poprzednim rokiem – mówi Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci.

Pełnomocnik dodaje, że elektryczne odpady gromadzone w domach mogą stanowić zagrożenie i nie powinniśmy trzymać ich w mieszkaniach.

- Rtęć, kadm, nikiel, cynk, lit… lista substancji niebezpiecznych zawartych w zużytych bateriach oraz elektrycznych śmieciach jest długa, dlatego nie powinniśmy ich gromadzić w domach i mieszkaniach. Cieszę się, że mieszkańcy Tychów korzystali ze wszystkich rozwiązań dostępnych w projekcie Elektryczne Śmieci – informuje Robert Magolon.

Platforma online – Szkolne Centrum Recyklingu

W ramach edukacji ekologicznej w Polsce organizuje się:

  • warsztaty edukacyjne,
  • zajęcia artystyczne,
  • konkursy ekologiczne,
  • lekcje Eko,

Dodatkowo dla najmłodszych powstała platforma online – Szkolne Centrum Recyklingu.

- Chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu, kierując się zasadą że "inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski” – w tym przypadku za wiedzą w dziedzinie ekologii idą: rosnąca świadomość mieszkańców, troska o siebie, swoich najbliższych, miasto, region, całe środowisko naturalne. Gdy zrozumiemy potrzebę ochrony przyrody, naturalna będzie np. selektywna zbiórka elektrycznych śmieci – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Miasto edukuje w sprawie elektrośmieci

Miasto w ramach promowania skutecznej gospodarki elektrycznymi odpadami stawia na komunikację. - Im więcej osób wie o lokalizacji i przeznaczeniu czerwonych pojemników w Tychach, tym częściej z nich korzysta. I to nas bardzo cieszy. Dziękujemy mieszkańcom za zaangażowanie na rzecz selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. Mamy nadzieję, że w 2022 roku wspólnie zbierzemy jeszcze więcej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii, a także postawimy pasiekę z recyklingu – mówi Robert Magolon. Przygotowywane są informacje prasowe, infografiki, grafiki, mapy, które pełnią rolę edukacyjną i edukacyjną.