Zaczęło się w Tychach. Rocznica wybuchu I powstania śląskiego z rajdem KTK Gronie

W przyszły wtorek i czwartek (15 i 17 sierpnia) odbędą się wydarzenia upamiętniające wybuch pierwszego powstania śląskiego. W Tychach obok uroczystości w lokalizacjach, w których doszło do wybuchu tego zrywu przeciwko ówczesnemu niemieckiemu terrorowi, zaplanowano okolicznościowy kolarski rajd.

www.gronie.orgWszystko zaczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku w Urbanowicach, a następnie Tychach i Paprocanach - wówczas osobnych gminach powiatu pszczyńskiego. Lokalni konspiratorzy z górnośląskiej odnogi Polskiej Organizacji Wojskowej jako pierwsi wdrożyli w życie polecenie rozpoczęcia akcji zbrojnej - nie był to rozkaz kierownictwa POW GŚ, które zostało aresztowane przez Niemców w drodze na naradę, a decyzja działaczy ze Śląska Cieszyńskiego, gdzie zaczęło dochodzić do strzelanin z freikorpsami.

Powstanie rozpoczęło się w atmosferze wrzenia wywołanego masakrą górników z KWK Mysłowice - do których otworzono ogień, gdy 15 sierpnia przyszli masowo z rodzinami po pensje - oraz wielkich strajków górnośląskich robotników przeciw terrorowi niemieckich bojówkarzy, zaległym wypłatom i zwolnieniom.

Powstańcy idący od Urbanowic łatwo opanowali Tychy już pierwszej nocy, kierując się stamtąd z posiłkami na Paprocany, gdzie toczono pierwszą poważniejszą bitwę - we wsi stacjonowały wojska Grenzschutzu. Z Tychów wycofano się jednak prędko pod naporem pancernych posiłków - podobnie skończyło się całe trwające tydzień powstanie. Brakowało amunicji, a państwo polskie nie było w stanie przysłać odsieczy, zajęte ciężką wojną obronną z Rosją Radziecką.

Tyskie obchody 104. rocznicy pierwszego powstania

W tym roku w Tychach obchody zainaugurowane zostaną we wtorek złożeniem kwiatów przy pomniku na Urbanowicach (godzina 15) oraz na tablicy przy Paprocańskiej 156 na Paprocanach (16:15). O 17 odbędzie się msza święta w kościele przy Paprocańskiej połączona z koncertem pieśni powstańczych w wykonaniu tenora Piotra Rachockiego z akompaniamentem fletu i akordeonu.

Następnie w czwartek pamięć powstańców zostanie uczczona na Czułowie, gdzie znajduje się powstańczy orzeł będący rekonstrukcją pomnika z czasów przedwojennych. Po mszy w kościele pw. Krzyża Świętego (Bzów 15) o godzinie 17 nastąpi przemarsz pod wspomniany pomnik i złożenie kwiatów.

Rocznicowy rajd rowerowy z KTK Gronie


Innym sposobem na pielęgnowanie pamięci o zrywie jest coroczny rajd rowerowy śladami powstańców organizowany po raz dziesiąty przez Klub Turystyki Kolarskiej Gronie. Przejazd odbędzie się on we wtorek’ zbiórka na placu Wolności o godzinie 9. Trasa liczy 35 kilometry i biegnie wzdłuż miejsc upamiętniających plebiscyt górnośląski. Szczegóły na stronie organizatora (www.gronie.org).

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023

100lecie

Może Cię zainteresować:

Obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego. Znamy szczegóły

Autor: Aleksandra Szlęzak

30/03/2021

3 maja kwiaty

Może Cię zainteresować:

Muzyczny Trzeci Maja w Tychach: Gaba Kulka kontra Norwid, chóry i kopalniana orkiestra

Autor: Arkadiusz Korejwo

24/04/2023