Znani posłowie i posłanki PO/KO w Mikołowie. Spotkali się z mieszkańcami, nauczycielami i samorządem

W miniony piątek (17 marca) w Mikołowie odbyły się dwa spotkania z posłami i posłankami PO/KO, w tym wicemarszałkini Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską. Poruszono m.in. kwestie oświaty, inflacji i kontrowersyjnej budowy kolei przez powiat.

W mieszczącej miejskie instytucje mikołowskiej willi "Biały Domek" urzędujący posłowie Platformy (i Koalicji) Obywatelskiej spotkali się wieczorem w piątek 17 marca z mieszkańcami miasta i powiatu. Dwie debaty były częścią prowadzonej przez liberalno-demokratyczną partię serii wyjazdów "w teren".

Gośćmi pierwszej były obecna wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, zasiadająca w Sejmie nieprzerwanie od 1991 roku Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz sejmowy poseł z trzema kadencjami doświadczenia w europarlamencie Tadeusz Zwiefka. W spotkaniu uczestniczyli również starosta powiatowy Mirosław Duży oraz burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula. Na spotkaniu pojawiło się blisko 60 zainteresowanych.

Główne tematy: kolej, zmiany w prawie wyborczym i inflacja

Lokalna społeczność żywo interesuje się kwestią budowy linii szybkiej kolei od czeskiej granicy do projektowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego, której planowana trasa przebiegająca przez powiat mikołowski budzi kontrowersje i obawy.

Mieszkańcy pytali parlamentarzystów, co Platforma i szersza Koalicja planuje w sprawie tej inwestycji w razie wygranej w jesiennych wyborach. Posłowie zapewniali, że żadna decyzja nie będzie przez ich partię podejmowana bez lokalnych konsultacji.

Innymi podnoszonymi kwestiami był stosunek PO/KO do trwającej transformacji energetycznej województwa i zamykania kopalń, sposoby walki z inflacją i drożyzną, poprawa stanu służby zdrowia i machinacje przy ordynacji wyborczej, które zdaniem niektórych polityków opozycji mają zapewnić kolejne zwycięstwo obecnie rządzącym.

Osobne spotkanie deputowani PO odbyli z kadrą oświatową powiatu mikołowskiego.

Spotkanie to zorganizował lokalny oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. Do wspomnianej trójki posłów dołączył były siatkarz i prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, obecny poseł Paweł Papke; spośród samorządowców pojawił się starosta mikołowski wraz z odpowiedzialną za oświatę w powiecie Grażynę Nazar oraz zastępca burmistrza Mikołowa Iwona Spychała-Długosz i naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Iwonę Smorz.

Nauczyciele i administratorzy szkół powiatu omawiali z goścmi problemy edukacji i wychowania - kwestie fali przemocy rówieśniczej, braków kadrowych spowodowanych niskimi zarobkami i spadkiem prestiżu zawodu nauczyciela oraz przeciążenia obowiązkami, z jakim borykają się pedagodzy.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć że sam lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk był widziany w weekend nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach, gdzie przy okazji spotkań w innych miastach aglomeracji (m.in. w Bytomiu) wziął udział w amatorskim biegu Perła Paprocan.

Perła paprocan 2023 2

Może Cię zainteresować:

37. Perła Paprocan rusza w tę niedzielę. Amatorski bieg dla zdrowia z atrakcjami to już tyska tradycja

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/03/2023

Protest przeciwko CPK w Katowicach Piotrowicach

Może Cię zainteresować:

Regionalna manifestacja przeciwko linii kolejowej CPK odbędzie się 3 marca w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

22/02/2022

Donald Tusk w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Tusk wyjeżdżał z Bytomia zakochany, ale czy bytomianie zakochali się w nim?

Autor: Marcin Zasada

17/03/2023