Zrób sobie futurystyczną tyską mozaikę - zajęcia z Muzeum Miejskim

Muzeum Miejskie w Tychach przygotowało na środę (26 lipca) rodzinne warsztaty związane z trwającą w nim wystawą przedstawiającą polskie modernistyczne budynki z drugiej połowy XX wieku. Tematem artystycznej zabawy będą mozaiki - częsty element dekoracyjny elewacji i wnętrz architektury tej epoki.

Patryk Oczko/Muzeum Miejskie w Tychach
Mozaika z ewlewacji ZEG w Tychach

Wiele z różnobarwnych modernistycznych mozaik tego typu można nadal zobaczyć w tkance miejskiej Tychów - można tu wymienić elewację siedziby spółdzielni mieszkaniowej Oskard, zachodnią ścianę Teatru Małego czy zachowaną z trudem ścianę frontową parteru wieżowca ZEG-u - jednej z „gwiazd” trwającej wystawy grafik na betonie autorstwa brazylijskiego architekta Viniciusa Liberdoniego. Inne, jak wielopiętrowej wysokości mozaika promująca oszczędzanie w PKO na rogu placu Baczyńskiego, poszły niestety w niepamięć.

Kto jednak wie - może powrócą do łask, podobnie jak neony.

Zainspirowani wystawą „Vinicius Libardoni: Memento”, proponujemy skłonienie do refleksji nad tym, co utracone i niedostrzegalne dla oka tak, jak jeszcze 50 lat temu… - wzdychają nad utraconymi dziełami sztuki tyscy muzealnicy.

W ramach warsztatów kierowanych do rodzin tworzone będą mozaiki na podstawie jednej z prac zasłużonego dla miasta plastyka Franciszka Wyleżucha z elewacji budynku ZEG-u (w ten sposób ozdobiono również przyległą do biurowca pływalnię). Poruszone zostaną takie zagadnienia jak abstrakcja, światłocień i kontrast - w taki sposób, w jaki traktowali je twórcy okresu lat 60.-80.

Warsztatypoprowadzi Natalia Sitko. Początek o godzinie 11 w siedzibie muzeuml wstęp wolny. MM Tychy prosi chętnych o zapisy telefonicznie (887 450 212) lub e-mailem (n.sitko@muzeum.tychy.pl). Niepełnoletni mogą uczestniczyć tylko z opiekunem.

Muzeum Miejskie zachęca również do zamawiania grupowych warsztatów w innym, wcześniej ustalonym terminie (do 26 sierpnia). Cena to 100 złotych od grupy; maksymalna wielkość grupy - 30 osób.

wieżowiec zeg tychy grafika

Może Cię zainteresować:

Architektura niesłusznie miniona. Jej obrazy na "wielkiej płycie" staną w tyskim muzeum

Autor: Arkadiusz Korejwo

27/06/2023

Klub górnika not tychy

Może Cię zainteresować:

Spacer po Tychach śladami wybitnego architekta Marka Dziekońskiego

Autor: Arkadiusz Korejwo

13/07/2023

Tychy wiki 2

Może Cię zainteresować:

Quiz dla znawców Tychów. Tylko dla orłów!

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/06/2023