11 listopada 2023 w Tychach - impreza w muzeum, przemarsz, rekonstrukcje i koncert

W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Tychy będą celebrować od rana do wieczora. Oficjalne uroczystości okrasi górnicza orkiestra, rekonstrukcje i koncert w kościele, a stadionowe muzeum opowie o tyskich sportowcach w barwach narodowych.


Narodowe Święto Niepodległości rozpocznie okolicznościowa msza święta w kościele pod wezwaniem patrona miasta - świętego Krzysztofa. Orszak uda się następnie pod niepodległościowy pomnik przy urzędzie miasta, gdzie w samo południe podobnie jak w wielu innych miejscach kraju odśpiewany zostanie uroczyście hymn oraz pieśni patriotyczne.

Uczestnikom towarzyszyć będzie orkiestra dęta KWK „Piast” w Bieruniu. Będzie to też czas na pokaz rekonstruktorów piechoty z okresu powstań śląskich i drugiej wojny światowej - stowarzyszenia „Piechota - Heer” z Wodzisławia Śląskiego.

O 14 odbędą się lokalna uroczystości i złożenie kwiatów pod powstańczym pomnikiem orła na Czułowie. Samorząd zachęca mieszkańców do wywieszania flag państwowych - by dać przykład, od 9 rano flaga zawiśnie na maszcie ustawionym na odremontowanym Placu Konstytucji.

Z kolei o godzinie 17 staroryski kościół pw. św. Marii Magdaleny gościć będzie chór mieszany Presto Cantabile pod dyrekcją Dominiki Kawiorskiej, który wylpma poświęcony egzotycznej muzyce religijnej koncert „Sacrum w rytmie latino i negro spirituals”.

Wystawa poświęcona tyskim reprezentantom

O godzinie 11 na miłośników sportu w reprezentacyjnym wydaniu czeka okolicznościową wycieczka po stadionowej Tyskiej Galerii Sportu, odbędzie się wyjątkowe oprowadzanie, którego tematem będą właśnie członkowie kadry Polski w różnych dyscyplinach wywodzący się z naszej miejscowości - a jest ich sporo, i to nie tylko hokeistów i piłkarzy. Zwiedzanie uzupełni wizyta w zakamarkach stadionu.

Przypomnijmy tylko, że medale olimpijskie i mistrzostw świata zdobywali m.in. związani z Tychami: Lucyna Kałek, Karolina Naja, Maciej Maik, Roman Ogaza i Henryk Średnicki - przytacza tyskie Muzeum Miejskie.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie organizowany przez MDK nr 1 konkurs pieśni patriotycznej i historycznej o zasięgu wojewódzkim, którego zwieńczeniem będzie uroczysty koncert finałowy w Mediatece (30 listopada, godzina 15).

3 maja kwiaty

Może Cię zainteresować:

Muzyczny Trzeci Maja w Tychach: Gaba Kulka kontra Norwid, chóry i kopalniana orkiestra

Autor: Arkadiusz Korejwo

24/04/2023

Stanisław Krzyżowski we wrześniu 1919

Może Cię zainteresować:

"Ale co dalej?" - wybuch I powstania śląskiego na przykładzie Tychów i okolic

Autor: Arkadiusz Korejwo

17/08/2023

Plac Konstytucji w Tychach po remoncie

Może Cię zainteresować:

Plac Konstytucji w Tychach doprowadzony do porządku

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/11/2023